Categories: Rozwody

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Od chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej – małżonkowie mogą dzielić się majątkiem. Wbrew powszechnej opinii – podział nie musi nastąpić dopiero po rozwodzie, choć tak dzieje się najczęściej. Wniosek o podział majątku wspólnego składa się do sądu rejonowego (właściwość według miejsca położenia majątku).

Co musi znaleźć się we wniosku o podział majątku?

  1. dokładne określenie składników majątkowych (domy, samochody, wartościowe przedmioty);
  2. wskazanie, kiedy ustała wspólność majątkowa;
  3. określenie wartości poszczególnych składników;
  4. jeżeli są przesłanki – żądanie ustalenie nierównych udziałów;
  5. dowody na poparcie twierdzeń wnioskodawcy.

Czy podział majątku po rozwodzie jest konieczny?

Rzadko sądy orzekają o podziale majątku wspólnego w wyroku rozwodowym – najczęściej wtedy gdy wniosek o podział jest zgodny. Jeżeli nie ma zgody między małżonkami, a podział obejmuje więcej składników, w tym nieruchomość – zazwyczaj celem dokonania podziału wszczyna się odrębne postępowanie (po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego). Czy taki podział majątku jest obowiązkowy? Otóż nie ma konieczności dokonania podziału ani terminu na jego dokonanie. Jednakże brak dokonania podziału może komplikować wiele czynności prawnych, choćby sprzedaż danego składnika majątkowego. Nie każdy rozwiedziony małżonek chce, aby łączyły go z byłym małżonkiem więzi finansowe, które komplikują rozporządzanie majątkiem na dalszym etapie życia.

Nierówny podział majątku – kiedy jest możliwy?

Nierówny podział majątku wspólnego może zostać ustalony przez sąd w orzeczeniu o podziale, wtedy gdy zachodzi wyraźna dysproporcja w przyczynianiu się obojga małżonków do powstania majątku. Aby sąd podjął jednak taką decyzję muszą również zachodzić tzw. ważne powody. Należy zatem przyjąć, że tego rodzaju orzeczenie ma charakter wyjątkowy. Częstymi przyczynami wskazywanymi we wniosku o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym są: bierność zawodowa, rozrzutność jednego z małżonków, trwonienie majątku (hazard, alkoholizm), brak dbania o gospodarstwo domowe. Jeżeli chcesz poznać orzeczenia dotyczące tego zagadnienia oto przydatne postanowienia:

Postanowienie 1.

Postanowienie 2.

Najpierw rozwód czy podział majątku?

Ustawodawca dopuszcza dokonanie podziału majątku jeszcze przed uzyskaniem rozwodu. Z reguły małżonkowie o tym nie wiedzą lub zakładają, że konieczny jest wyrok rozwodowy. Jak podzielić majątek przed rozwodem? Najpierw konieczne jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej. Po zawarciu takiej umowy małżonkowie mogą dokonać umownego podziału majątku, nie czekając na orzeczenie rozwodowe.

Ile trwa sprawa o podział majątku wspólnego w sądzie?

Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od tego, jak bardzo skomplikowany, sporny jest podział majątku wspólnego. Na pewno posiadanie profesjonalnego pełnomocnika i właściwe przygotowanie dokumentów może znacznie skrócić czas trwania postępowania, ale przy spornym i skomplikowanym podziale – postępowanie może potrwać nawet kilka lat.

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w tym temacie lub pomocy w przygotowaniu wniosku o podział majątku – zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Anna Wołczkiewicz

Członek Izby Adwokackiej w Warszawie i Doradca Restrukturyzacyjny (nr 1266). Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 2015 roku prowadzi własną praktykę jako adwokat, a doświadczenie zawodowe zdobywała już od 2010 roku. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, rodzinnym, restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, prawie upadłościowym, sporach sądowych, obligacjach korporacyjnych oraz prawie podatkowym.

Recent Posts

Kierowanie po alkoholu – co grozi w 2024?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach oraz jest surowo…

1 tydzień ago

Co daje intercyza małżeńska – wady, zalety oraz koszty

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej.…

2 miesiące ago

Posiadanie narkotyków – co grozi za posiadania narkotyków oraz jak złagodzić karę?

Jaka jest definicja posiadania narkotyków? Zgodnie z tezą uchwały SN w składzie 7 sędziów z…

8 miesięcy ago

Separacja Warszawa Adwokat

Podział majątku, sprawy dotyczące zasiedzenia, rozwód, odszkodowanie, zadośćuczynienie, upadłość firm, upadłość konsumencka, restrukturyzacja - to…

9 miesięcy ago

Pozew o alimenty – przewodnik

Pozew o alimenty to istotny krok dla osób potrzebujących wsparcia finansowego dla siebie lub swoich…

10 miesięcy ago

Rozwód za porozumieniem stron – ile kosztuje, ile trwa, jakie dokumenty są potrzebne

Jeśli dojdzie do trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, wówczas obie strony mogą podjąć decyzję o…

10 miesięcy ago