KRZ – czym jest i do czego służy?
Przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, w jaki sposób zweryfikować kontrahenta przed zawarciem umowy? Najbardziej pożądane są zazwyczaj sposoby nieodpłatne. Wiadomo, że na rynku można skorzystać z analiz sytuacji finansowej kontrahenta, zamówić raport z komercyjnego rejestru długów czy zamówić inną usługę, która zweryfikuje innego przedsiębiorcę. Główną wadą tych metod jest jednak ich koszt.
Istnieją również bezpłatne metody weryfikacji kontrahentów, np. poprzez dokładne sprawdzenie historii wpisów w KRS i ewentualne sprawdzenie sprawozdań finansowych za ubiegłe lata. Te metody często nie dają jednak pełnego obrazu sprawy.
Z dniem 1 grudnia 2021 roku został uruchomiony Krajowy Rejestr Zadłużonych. Warto zapoznać się z tym rejestrem, ponieważ w niedalekiej perspektywie może pomóc przedsiębiorcom w weryfikacji kontrahentów.
Krajowy Rejestr Zadłużonych, w skrócie portal KRZ, to publiczny rejestr dłużników w systemie teleinformatycznym, który jest prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości. System informatyczny o nazwie Krajowy Rejestr Zadłużonych jest jednym z projektów polskiego rządu, nad którym pracowano intensywnie od 2016 roku, by zgodnie z planami mógł zacząć obowiązywać od początku stycznia 2022. Każdy ma mieć prawo zapoznać się z danymi w nim ujawnionymi. Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie m.in. sposobu zamieszczenia danych w KRZ, sposobu przetwarzania i ujawniania danych w nim zawartych (nr w RCL – A425), jednym z kryteriów wyszukiwania danych zawartych w rejestrze w odniesieniu do osób fizycznych będzie nr PESEL, a w przypadku innych podmiotów nr KRS.Chociaż jego nazwa zbliżona jest bardzo do znanego już przedsiębiorcom i osobom fizycznym KRD (Krajowy Rejestr Długów), obie bazy mają odmienne zastosowanie.
Główne cele Krajowego Rejestru Zadłużonych
Krajowy Rejestr Zadłużonych został stworzony przede wszystkim w celu:
Podmioty, których dane będą ujawniane w KRZ
W KRZ będą ujawniane informacje (art. 2 ust. 1 ustawy o KRZ) o:
Przez podmioty rozumieć należy osoby fizyczne, osoby prawne (w tym m.in. spółkę z o.o. czy akcyjną) oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (w tym m.in. wszystkie osobowe spółki handlowe).
Według projektowanej nowelizacji ustawy o KRZ dodane ma być także postępowanie o zatwierdzenie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (art. 49125 P.u.).
Według projektowanej nowelizacji ustawy o KRZ słowo “oraz” ma być zastąpione słowem “lub”. Przy uwzględnieniu tej zmiany do wpisania osoby fizycznej do KRZ wystarczy, że toczy się wobec niej egzekucja np. świadczeń alimentacyjnych i zalega ona ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Zalety Krajowego Rejestru Zadłużonych w porównaniu do RDN:
KRZ – wady
Do głównych wad KRZ można zaliczyć przede wszystkim konsekwencje dla dłużników w postaci np. zerwania dotychczasowych współprac, a także zmniejszenie rentowności wypływające np. z braku nowych zleceń lub zredukowania zainteresowania usługami. To również niemożność zakupu niezbędnych produktów na fakturę z odroczonym terminem płatności, wzięcie towarów na raty i wiele innych następstw związanych z upublicznieniem informacji o sytuacji ekonomicznej dłużnika.
Jakiego rodzaju informacje można znaleźć w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?
Rodzaj i zakres ujawnionych informacji różni się, w zależności od sprawy. Jednak niezależnie od rodzaju, w KRZ znajdziemy informacje takie jak:
Co ważne – informacją jawną w Krajowym Rejestrze Zadłużonych jest ta o złożeniu wniosku oraz to, w jaki sposób został on rozpatrzony, Treść tych wniosków jest jednak dostępna wyłącznie dla osób związanych ze sprawą.
Wpisy w Krajowym Rejestrze Zadłużonych są przechowywane maksymalnie dziesięć lat. Wpis zostanie usunięty po:
Ogólnopolski rejestr daje dostęp do 4 wyspecjalizowanych portali internetowych. Na system teleinformatyczny składają się:
Każdy z nich jest przeznaczony dla innej grupy użytkowników i daje dostęp do różnego rodzaju informacji.
Według raportu Krajowego Rejestru Długów z 2021 roku wierzytelności dłużników w Polsce przekraczają sumę 59 mld zł. Ponad 47 mld PLN to długi konsumentów, 11,6 mld PLN to wierzytelności firm. Te duże liczby udowadniają, że rejestr dłużników z rzetelnymi i aktualnymi danymi jest Polsce bardzo potrzebny. Dane o dłużnikach mogą pomóc w odzyskiwaniu należności, weryfikowaniu wiarygodności osób i firm, zabezpieczaniu transakcji i umów oraz mają zastosowanie prawne i procesowe w postępowaniach karnych i tych wynikających ze stosunków cywilnych.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach oraz jest surowo…
W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej.…
Jaka jest definicja posiadania narkotyków? Zgodnie z tezą uchwały SN w składzie 7 sędziów z…
Podział majątku, sprawy dotyczące zasiedzenia, rozwód, odszkodowanie, zadośćuczynienie, upadłość firm, upadłość konsumencka, restrukturyzacja - to…
Pozew o alimenty to istotny krok dla osób potrzebujących wsparcia finansowego dla siebie lub swoich…
Jeśli dojdzie do trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, wówczas obie strony mogą podjąć decyzję o…