Jednym z najtrudniejszych – i wydawać by się mogło bardziej skomplikowanych – pism w trakcie procesu rozwodowego jest odpowiedź strony na pozew o rozwód. Od dnia 7 listopada 2019 roku – na mocy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego – otrzymanie pozwu rozwodowego wywiera na jego odbiorcy obowiązek ustosunkowania się do pozwu i odpowiedzi na zawarte w nim zgłoszone twierdzenia.
Wraz z pozwem rozwodowym do jednej ze stron trafia również pismo sądowe dotyczące konieczności ustosunkowania się do wyżej wymienionego pozwu. Czas, jaki sąd wyznacza na wystosowanie odpowiedzi na zgłoszone w pozwie rozwodowym twierdzenia, to 14 dni od daty odbioru wniesionego pozwu. Zgodnie z art. 207 § 2 k.p.c termin wyznaczony na złożenie odpowiedzi na pozew nie powinien być natomiast krótszy niż dwa tygodnie.
Przykładowe treści odpowiedzi na pozew rozwodowy są powszechnie dostępne – ich wzory znaleźć można m.in. w Internecie. Zamieszczone w sieci gotowe szablony nie zawsze są jednak dobrym rozwiązaniem, a ich wymowa lub skuteczność nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Dzieje się tak, zwłaszcza wtedy, gdy nasz przeciwnik procesowy wspierany jest w trakcie procesu rozwodowego przez radcę prawnego lub adwokata. Podjęcie decyzji o korzystaniu z tzw. “gotowców” skutkować może bowiem nie rozwiązaniem sprawy w sądzie pierwszej instancji i koniecznością złożenia apelacji. Powyższą strategię warto zatem zastąpić bardziej rozważną opcją i skorzystaniem z profesjonalnej pomocy specjalisty w zakresie prawa rozwodowego.
Bez względu na wybraną formę tworzenia odpowiedni na pozew rozwodowy (samodzielnie bądź z pomocą radcy prawnego) oraz jego wysoce zindywidualizowany charakter (dotyczący osobistej sytuacji życiowej pozwanego) dokument ten – jako pismo procesowe – powinien spełniać określone wymogi formalne. Do najważniejszych treści formalnych, jakie powinny znaleźć się w odpowiedzi na pozew o rozwód, należą:
Przygotowane w ten sposób pismo pozwany powinien opatrzyć własnoręcznym podpisem – a w przypadku sporządzenia dokumentu przez specjalistę – jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika w sprawie.
W odpowiedzi na pozew o rozwód pozwany zobowiązany jest do ustosunkowania się do twierdzeń złożonych przez drugą stronę sprawy oraz wskazania dowodów, na jakich chce oprzeć postępowanie. Przykładowo, jeśli pozwany uważa, że to powód odpowiedzialny jest za winę rozkładu pożycia małżeńskiego, powinien on to uzasadnić, powołując się na właściwe dowody. Wnioski dowodowe oraz twierdzenia dotyczyć mogą takich decyzji, jak kwestia wspólnego zamieszkania, świadczenia alimentacyjne, władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem (jeśli małżeństwo posiada wspólne potomstwo), jak również podział wspólnego majątku (np. mieszkanie).
Koszty rozwodowego procesu sądowego ponosi jedna ze stron sprawy. O tym, kto poniesie tę opłatę zadecydować trzeba uprzednio – kwestia zobowiązująca powoda lub pozwanego do uiszczenia kosztów postępowania powinna być zawarta w jednym z dokumentów procesowych – np. poprzez wniosek do sądu o zasądzenie kosztów postępowania. Samo jednak złożenie odpowiedzi na pozew do sądu nie podlega żadnym opłatom. Ewentualne opłaty dotyczyć mogą jedynie sytuacji, w której strona korzysta z pomocy i pełnomocnictwa radcy prawnego bądź adwokata – zarówno na etapie tworzenia odpowiedzi na pozew o rozwód, jak i pozostałych etapów rozwodu.
W związku z wprowadzoną w dniu 7 listopada 2019 roku nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z artykułem 339 k.p.c., niezłożenie (brak) odpowiedzi na pozew o rozwód w wyznaczonym terminie może skutkować wydaniem przez sąd wyroku zaocznego podczas niejawnego posiedzenia. W tej sytuacji twierdzenia powoda zamieszczone w wyżej wymienionym pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed posiedzeniem, uznaje się za prawdziwe, a on sam niejako pozbawia się prawa do obrony w sprawie.
Jeśli zaś dokument z odpowiedzią na pozew o rozwód złożony zostanie przez pozwanego po wyznaczonym, 14-dniowym terminie, pismo to podlega zwrotowi i – mimo, że nie wywołuje żadnych skutków prawnych – zostaje pominięte przez sąd, który wydać może wyrok zaoczny. Wyjątek stanowić może sytuacja, w której strona, która złożyła odpowiedź z opóźnieniem, udowodni, że zwłoka z przyczyn o niej niezależnych, a uwzględnienie spóźnienia przez sąd nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy lub gdy występują inne, wyjątkowe okoliczności.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania?
W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej.…
Jaka jest definicja posiadania narkotyków? Zgodnie z tezą uchwały SN w składzie 7 sędziów z…
Podział majątku, sprawy dotyczące zasiedzenia, rozwód, odszkodowanie, zadośćuczynienie, upadłość firm, upadłość konsumencka, restrukturyzacja - to…
Pozew o alimenty to istotny krok dla osób potrzebujących wsparcia finansowego dla siebie lub swoich…
Jeśli dojdzie do trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, wówczas obie strony mogą podjąć decyzję o…
Praktyczny przewodnik: kiedy orzeczenie rozwodu jest nieważne? jak wznowić postępowanie? Czy warto złożyć wniosek o…