Okiem praktyka: E-sąd w Lublinie – czy warto złożyć pozew?

e-sąd

E-sąd to jedyny Sąd w Polsce, do którego pozew można złożyć drogą elektroniczną – bez konieczności drukowania pozwu, wysyłania go pocztą, kompletowania załączników. Działa już od ponad 10 lat, ale przez okres jego funkcjonowania zarzucano mu wiele: zasądzanie roszczeń przedawnionych, fraudów, zawyżonych opłat i kosztów firm windykacyjnych. Stopniowo eliminowano te problemy kolejnymi nowelizacjami. Do e-sądu należy przyszłość polskiego sądownictwa i praktycy zakładają, że spraw rozpoznawanych w e-sądzie będzie coraz więcej.

Jakie sprawy można skierować do e-sądu?

Na dziś do e-sądu można kierować wyłącznie roszczenia pieniężne – najczęściej chodzi o niezapłacone faktury, ale może to być również dochodzenie roszczeń z tytułu niezwróconej pożyczki lub z tytułu wykupu obligacji. Sprawa nie może być jednak skomplikowana dowodowo, najlepiej też gdy druga strona (pozwany) nie kwestionuje roszczenia. W praktyce – tylko w przypadku bardzo prostych spraw prawnicy mają pewność, że nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (czyli orzeczenie, z którym można iść bezpośrednio do komornika) zostanie wydany, w sprawach nieco bardziej zawiłych – bywa różnie. Niektórzy referendarze nie znajdują podstaw do wydania nakazu i odmawiają jego wydania. Inni uznają, że roszczenie nie budzi ich wątpliwości i powód uzyskuje satysfakcjonujące orzeczenie.

Ile wynosi opłata sądowa od pozwu?

Opłata wynosi 1,25 procenta kwoty, której dochodzisz w pozwie do e-sądu. To znacznie mniej niż w przypadku zwykłej sprawy o zapłatę (gdzie w przeważającej większości) opłata wynosi 5 procent wartości przedmiotu sporu. W przypadku roszczenia o wartości 50.000 zł opłata w EPU wyniesienie 625 zł, w tradycyjnym papierowym postępowaniu upominawczym opłata to 2.500 zł.

Opinie o e-sądzie

Niewątpliwie zaletami e-sądu są: niska opłata od pozwu, szybkość postępowania, a także brak konieczności drukowania pozwu, załączników, przygotowania odpisów, kopii itp. Przez E-sąd można też złożyć wniosek do komornika. Nakaz jest (z reguły) wydawany szybciej niż w tradycyjnym postępowaniu. Teoretycznie wystarczy założyć konto i ma się niemal natychmiastową możliwość składania pozwów oraz dostęp do akt postępowania. Rejestracja i logowanie jest dostępne na stronie: https://www.e-sad.gov.pl/.

W e-sądzie nie ma rozpraw, nie trzeba ponosić kosztów dojazdów ani słuchać świadków. Nie zawsze jednak e-sąd to dobre rozwiązanie. Jeżeli sprawa nadaje się do postępowania nakazowego – lepiej dobrze się zastanowić nad wyborem postępowania. Choć wypełnienie pozwu w EPU ma z założenia intuicyjny charakter –sporządzenie go wcale nie jest takie proste. Gdy sprawa ma skomplikowany charakter e-sąd może być dla powoda zwykłą stratą czasu. Podobnie w sytuacji, gdy pozwany złoży sprzeciw od nakazu zapłaty. Co zatem robić? Poważniejszą sprawę lub pierwszą z nich najlepiej powierzyć profesjonalnemu pełnomocnikowi. Prawnik podpowie, czy sprawa nadaje się do e-sądu, a jeżeli tak-  przygotuje za nas i złoży pierwszy pozew.

W celu uzyskania pomocy prawnej w zakresie skierowania sprawy do e-sądu zapraszam do kontaktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *