Rozwody

Rozwód za porozumieniem stron – ile kosztuje, ile trwa, jakie dokumenty są potrzebne

Jeśli dojdzie do trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, wówczas obie strony mogą podjąć decyzję o rozwodzie z orzeczeniem o winie albo bez orzekania o winie. Rozwód za porozumieniem stron pozwala na szybkie zakończenie małżeństwa i zmniejszenie stresu związanego z tym trudnym okresem życia.

Potrzebujesz pomocy przy składaniu pozwu? Potrzebujesz reprezentacji w sądzie? Skontaktuj się z nami:

Przejdź na pełną stronę, aby zobaczyć i przesłać formularz.

Rozwód za porozumieniem stron- na czym polega?

Rozwód bez orzekania o winie jest to sposób na ugodowe zakończenie związku małżeńskiego w dosyć krótkim czasie. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko sprawne zakończenie małżeństwa, ale ma ono również wiele innych korzyści. Rozwód bez orzekania o winie jest ugodą pomiędzy dwoma stronami, które chcą zakończyć związek bez ustalania osoby winnej jego rozpadu. Istnieje też możliwość zgodnego przyznania się do winy w kwestii rozpadu związku jednego tudzież obojga małżonków. Co ważne, nie wydłuża to czasu postępowania rozwodowego. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron wszelkie szczegóły (opieka nad dziećmi, podział majątku itp.) ustalane są przed rozprawą między małżonkami czy też reprezentującymi ich adwokatami.

Rozwód za porozumieniem stron- jak wygląda cała procedura?

1. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
Aby uzyskać rozwód za porozumieniem stron, należy przede wszystkim przygotować pozew o rozwód. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, jakby się mogło zdawać. Pomimo zgodnego stanowiska, należy wiedzieć, że niektóre elementy pozwu są obligatoryjne i muszą znaleźć się w tym dokumencie. Nie istnieje jeden wzór, którym można sugerować się, tworząc pozew. Właśnie dlatego napisanie tego pisma najlepiej powierzyć prawnikowi, który wie, jakie ten dokument musi spełniać kryteria. Pierwsza część pozwu obejmuje dane pozwanego i powoda (imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania). Trzeba także wpisać datę i miejsce napisania pozwu oraz wskazać sąd, do którego dokument jest kierowany. W drugiej części trzeba zamieścić wniosek o rozwód za porozumieniem stron, a w trzeciej uzasadnienie pozwu. Uzasadnienie powinno obejmować przyczyny, dla których występuje się o rozwód i informacje dotyczące daty oraz miejsca zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku posiadania przez małżeństwo dzieci, w dokumencie trzeba też określić kwotę alimentów i podać informacje dotyczące opieki nad nimi. Konieczne jest też dołączeniu pewnych załączników (oryginał odpisu aktu małżeństwa, dowód uiszczenia opłaty) oraz odpis skrócony aktu urodzenia dzieci (w przypadku ich posiadania). W pozwie rozwodowym muszą więc znaleźć się takie informacje jak:

  • Imię i nazwisko,
  • Adres zamieszkania,
  • Wykonywany zawód,
  • Datę zawarcia związku małżeńskiego,
  • Informacje o tym, jak wyglądało małżeństwo stron,
  • Przyczyny rozpadu małżeństwa,
  • Kiedy nastąpił rozpad więzi duchowej, fizycznej oraz gospodarczej,
  • Jeżeli małżeństwo posiada dzieci trzeba wskazać ich liczbę, wiek i płeć,
  • Ustalić władzę rodzicielską nad wspólnymi dziećmi,
  • Wskazać sytuację majątkową i zarobkową obu małżonków,
  • Zawrzeć wniosek oraz zgodę obu stron na rozwód bez orzekania o winie,
  • Opłaty.

2. Złożenie pozwu

Pozew o rozwód za porozumienie stron trzeba złożyć do sądu okręgowego znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania małżonków, o ile jedna ze stron nadal tam przebywa. W przypadku kiedy oboje z nich mieszka w innej lokalizacji czy też małżeństwo nie miało wspólnego miejsca zamieszkania, wtedy pozew powinien zostać skierowany do właściwego sądu dla miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli nie można tego ustawić, w tej sytuacji pozew powinien zostać wniesiony do sądu miejsca zamieszkania powoda.

3. Rozprawa

Sąd podejmuje decyzje o dacie i godzinie rozprawy, po czym obie strony otrzymują zawiadomienie poprzez formalne pismo. Sąd prowadzi postępowanie dowodowe oraz przesłuchuje obie strony. W sytuacji, kiedy w małżeństwie pojawiły się dzieci, wówczas należy porozumieć się w najważniejszych kwestiach co do ich opieki, alimentów, kontaktów z rodzicem (który nie będzie z nimi mieszkał). Zgodne podejmowanie decyzji znacznie przyspieszy cały przebieg rozprawy. Trzeba mieć na uwadze, iż każda rozprawa dotycząca rozwodu za porozumieniem stron jest kwestią indywidualną. Niekiedy do zakończenia małżeństwa dochodzi już w trakcie pierwszej rozprawy.

4. Wyrok rozwodowy

W wyroku rozwodowym sąd orzeka przede wszystkim o rozwiązaniu małżeństwa, a w sytuacji, kiedy są w nim małoletnie dzieci, wtedy uwzględnia też informację o ich miejscu zamieszkania, powierzeniu danej stronie władzy rodzicielskiej i wysokości alimentów. Oczywiście, od wyroku można się odwołać w czasie do 21 dni.

Potrzebujesz reprezentacji w sądzie? Potrzebujesz pomocy przy przygotowaniu pozwu?
Skontaktuj się

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Jeśli małżonkowie dogadają się co do najważniejszych kwestii, wówczas można skrócić czas trwania rozwodu do minimum. Kiedy obie strony znalazły porozumienie we wszystkich sprawach, wtedy rozwód może zakończyć się już na pierwszej rozprawie, oszczędzając tym samym wielu stresu i nerwów. Porozumienie pomiędzy małżonkami oznacza przede wszystkim to, iż:

  • nie chcą ustalić winnego za rozkład pożycia małżeńskiego,
  • wiedzą jak ma wyglądać władza rodzicielska nad małoletnim dzieckiem,
  • dogadali się co do wysokości alimentów na dziecko,
  • porozumieli się co kwestii kontaktów dziecka z rodzicami po ich rozwodzie.

Rozwód bez orzekania o winie trwa znacznie krócej, jeśli w małżeństwie nie pojawiły się wspólne dzieci. W tej sytuacji obie strony muszą jedynie zgodzić się na taki sposób zakończenia małżeństwa. W tym wypadku nie dochodzi do negocjacji dotyczących opieki nad dzieckiem, ustalania alimentów i kontaktów z małoletnim. Wszelkie kwestie formalne wpływają na długość postępowania sądowego. Z tego względu należy dobrze przygotować pozew i odpowiedź na niego, chcąc uniknąć niejasności i braków formalnych. W innym razie sąd może wezwać do uzupełnienia braków czy dokonania wyjaśnień, co oznacza oczywiście dłuższy czas trwania postępowania sądowego. Aby szybko zakończyć związek, niezbędne jest więc porozumienie małżonków i przygotowanie kompletnej dokumentacji, którą powinien się zając specjalista, czyli prawnik tudzież radca prawny. To jak szybko sąd wyda wyrok, zależy też, od liczby spraw, jakimi się zajmuje i liczby sędziów orzekających w danym miejscu. Przykładowo w Warszawie na pierwszą rozprawę czeka się nawet ok. 8 miesięcy, natomiast w województwie śląskim jest to od 3 do 4 miesięcy. Trzeba też mieć świadomość tego, że:

  • pozwu nie można złożyć w dowolnie wybranym Sądzie i mieście, gdyż musi być to właściwy miejscowo Sąd Okręgowy,
  • nie zawsze Sąd orzeka rozwód pomiędzy stronami, które dochodzą do porozumienia.

Aby doszło do rozwodu, należy spełnić pewne przesłanki. Chodzi tutaj o całkowite i trwałe zerwanie więzi między małżonkami, jak i ważne jest samo dobro wspólnego małoletniego dziecka.

Rozwód za porozumieniem stron a małoletnie dzieci

Na rozprawę rozwodową dobrze jest przyprowadzić co najmniej jednego świadka. Powinien być to członek rodziny, czy inna bliska osoba, która ma stały kontakt z małżonkami i ich dziećmi. Sąd może podjąć decyzję o ustaleniu tego, czy rozwód nie odbije się w negatywny sposób na sytuację wspólnych małoletnich dzieci. Jeżeli ustali, że mogłoby tak być, może on zadecydować o nieudzieleniu rozwodu. Właśnie dlatego pomocne okazują się zeznania świadka. W wyroku sądowym określane są też zasady co do wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi. Przed pierwszą rozprawą obie strony muszą więc dogadać się co do tego, z kim dzieci będą mieszkać na stałe i jak będą wyglądały ich spotkania z drugim rodzicem.

Rozwód bez orzekania o winie a brak dzieci w małżeństwie

Brak wspólnych dzieci zdecydowanie przyspiesza całą sprawę rozwodową. Nie trzeba wtedy rozstrzygać władzy rodzicielskiej, kontaktów z nimi i alimentów. Do wyroku rozwodowego może wtedy dojść już w trakcie pierwszej rozprawy.

Rozwód za porozumieniem stron- alimenty

Mowa tutaj o alimentach na dziecko i małżonka. Rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj nie wiąże się z możliwością alimentów na małżonka. Jednak są pewne wyjątki od tej zasady, jak na przykład niedostatek jednego z małżonków. Wtedy do ustalenia alimentów może dojść, jednakże jest to dosyć rzadkie. Jeśli chodzi o alimenty na dziecko, jest to konieczność. Małżonkowie powinni sami ustalić między sobą ich wysokość, jak i sposób płatności i jej termin.

Rozwód za porozumieniem stron- podział majątku

W przypadku sprawy o rozwód można pominąć kwestię orzekania o podziale majątku. Małżonkowie jednak często sami ustalają między sobą rozdzielanie wspólnego majątku, a osoba uznawana za bardziej winną, najczęściej więcej oddaje drugiemu współmałżonkowi. Dogadanie się w kwestii majątku pozwala na szybsze zakończenie małżeństwa. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron ciekawym rozwiązaniem jest zwłaszcza notarialny podział majątku. Obie strony mają wiele czasu, aby ustalić wszystkie szczegóły związane z podziałem ich mienia, spisać je w postaci porozumienia notarialnego i ukazać w sądzie, w trakcie sprawy rozwodowej.

Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron?

Rozwód za porozumieniem stron jest świetnym rozwiązaniem dla małżonków, którym zależy na jak najszybszym zakończeniu małżeństwa. Ponadto, jest to także często tańsza opcja, od standardowego rozwodu. Koszty sądowe mogą wynieść jedynie 150 zł na jednego małżonka. Oprócz tego, wnosząc pozew o rozwód, trzeba ponieść pełną opłatę w wysokości 600 złotych, aczkolwiek jeżeli małżonkowie wniosą zgodnie o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, wtedy sąd zwraca powodowi 300 zł, natomiast pozostałe 300 jest dzielone pomiędzy obie strony.

Rozwód bez orzekania o winie jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą szybko rozstać się i zakończyć małżeństwo. Co ważne, często może zakończyć się już po pierwszej rozprawie. Taki sposób rozstania pozwoli uniknąć dodatkowych stresów, licznych rozpraw i wieloletnich batalii. Małżonkowie nie muszą też wyciągać swoich brudów i opowiadać o swoich prywatnych problemach w związku. Każda ze stron może szybko rozpocząć nowe, szczęśliwe życie, bez przykrych doświadczeń rozwodowych. Przed tym jednak sąd musi sam ustalić, czy faktycznie doszło do trwałego i zupełnego rozpadu małżeństwa. Cała procedura jest jednak prostsza, kiedy małżonkowie są zgodni, potrafią ze sobą rozmawiać, nie chcą ustalać winnego i umieją dogadać się co do najważniejszych kwestii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Anna Wołczkiewicz

Członek Izby Adwokackiej w Warszawie i Doradca Restrukturyzacyjny (nr 1266). Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 2015 roku prowadzi własną praktykę jako adwokat, a doświadczenie zawodowe zdobywała już od 2010 roku. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, rodzinnym, restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, prawie upadłościowym, sporach sądowych, obligacjach korporacyjnych oraz prawie podatkowym.

View Comments

  • Witam.
    Zostałem wyznaczony na świadka w sprawie, gdzie moja siostra wspólnie i za porozumieniem ze swoim mężem postanowili wziąć rozwod. Mają 2 dzieci w wieku 6 i 12 lat, we wszystkich kwestiach dot rozwodu są zgodni, mają rozdzielczość majątkowa, a mąż mojej siostry od ok 5 lat (malzenstwo trwa 12lat) ma wyznaczone alimenty na dzieci, które płaci w terminie.
    Mam problem, ponieważ pomimo tego że zarówno siostra jak i Jej mąż są zgodni co do powołania mnie na świadka, mającego potwierdzić dobry kontakt obydwojga rodziców z dziećmi, nie chce brać udziału w Ich sprawie rozwodowej.
    Powodem mojej niechęci jest to, że w żaden sposób nie chciałem i nigdy nie ingerowałem w Ich małżeństwo, nie chce również brać żadnego udziału ani mieć jakiego kolwiek wpływu na decyzję sądu dot unieważnienia Ich małżeństwa.
    Mam jednak obawy, czy decydując się na odmowę złożenia zeznań czy wyjaśnień moja decyzja musi okazać się jakim kolwiek angażowaniem Ich dzieci w postepowanie sądowe (przesłuchanie dzieci, opinia psychologa poprzedzona rozmowa z dziećmi, etc.).
    Pomimo mojej sympati zarówno do siostry jak i Jej męża, nie chce wtrącać się w Ich wspólne czy oddzielne życie, martwi mnie tylko to, czy przez moją decyzje dot dmowy zeznań jako swiadek, nie narażę dzieci na stres związany z rozstaniem rodziców.
    Dzieci wiedzą o rozstaniu, starsze dziecko wie o rozwodzie i próbuje zrozumieć te sytuację chociaż nie jest to łatwe dla Niego i dla nas, młodsze z dzieci wie że rodzice się rozstali i widać że też to przeżywa na swój sposób, jednak nie chcemy by dzieci musiały uczestniczyć w oficjalnych procedurach.
    Podsumowując, proszę mi doradzić, czy odmawiając zeznań jako świadek skazuje dzieci na Ich oficjalna obecność dot sprawy, czy będą zmuszeni wyznaczyć innego świadka, czy może sprawa może zostać przeprowadzona i zakończona beż powoływania świadka z bliskiego otoczenia i bez angażowania dzieci?

Recent Posts

Co daje intercyza małżeńska – wady, zalety oraz koszty

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej.…

1 miesiąc ago

Posiadanie narkotyków – co grozi za posiadania narkotyków oraz jak złagodzić karę?

Jaka jest definicja posiadania narkotyków? Zgodnie z tezą uchwały SN w składzie 7 sędziów z…

8 miesięcy ago

Separacja Warszawa Adwokat

Podział majątku, sprawy dotyczące zasiedzenia, rozwód, odszkodowanie, zadośćuczynienie, upadłość firm, upadłość konsumencka, restrukturyzacja - to…

9 miesięcy ago

Pozew o alimenty – przewodnik

Pozew o alimenty to istotny krok dla osób potrzebujących wsparcia finansowego dla siebie lub swoich…

9 miesięcy ago

Unieważnienie rozwodu orzeczonego w trakcie pandemii

Praktyczny przewodnik: kiedy orzeczenie rozwodu jest nieważne? jak wznowić postępowanie? Czy warto złożyć wniosek o…

9 miesięcy ago

Uchylenie alimentów – co należy wiedzieć?

Co do zasady rodzice mają obowiązek płacić alimenty na rzecz dziecka, dopóki nie stanie się…

1 rok ago