Kiedy warto wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka?

Bardzo często w ramach konsultacji prawnych w mojej Kancelarii pada pytanie: Czy mam wnioskować o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka? Problem jest o tyle złożony, że nie zawsze wina w rozkładzie pożycia wina z zachowania jednej tylko strony. Czasami może być tak, że jeden z małżonków zdradził, bo drugi konsekwentnie odmawiał współżycia lub też po ustaleniu zdrady małżonka druga strona dopuściła się tego samego w akcie zemsty. Od konkretnego przypadku, ale też możliwości wykazania twierdzeń przed sądem będzie zależało ostateczne rozstrzygnięcie sądu.

Przyczyny rozwodu z orzeczeniem o winie

Najczęstszymi przyczynami
rozwodów w Polsce są: alkoholizm, zdrada, porzucenie rodziny, agresja fizyczna,
znęcanie się psychiczne, odmowa współżycia. Coraz częściej podstawy rozwodu nie
są takie dramatyczne – strony podają w pozwie tradycyjne: niedopasowanie
charakterów. Aby orzec rozwód sąd musi ustalić trwały i zupełny rozkład
pożycia. Są też przesłanki negatywne, które mogą uniemożliwić orzeczenie
rozwodu, pomimo zachodzenia wyżej wymienionej przesłanki pozytywnej.

Szybki rozwód. Jak go uzyskać?

Jeżeli Państwa głównym celem jest uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie i zamknięcie danego rozdziału życia, pozew rozwodowy z wyłącznej winy drugiego małżonka do tego celu nie przybliży. Dlaczego? Bo Sąd, aby ustalić winę, musi najczęściej zapoznać się z dowodami, przesłuchać świadków i strony, przeanalizować materiał dowodowy, przemyśleć wysokość alimentów przyznanych małżonkowi niewinnemu. Uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie jest oczywiście możliwe w sytuacji zgodności stron co do żądań objętych pozwem i braku wątpliwości sądu.

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

Oprócz satysfakcji moralnej i poczucia sprawiedliwości, rozwód z orzeczeniem o winie może znacznie wpłynąć na kwestie finansowe. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a z powodu rozwodu sytuacja materialna małżonka niewinnego pogorszy się w sposób istotny, sąd może zobowiązać winnego małżonka do zaspokajania potrzeb niewinnego, czyli do świadczeń alimentacyjnych. Najczęściej, gdy mamy do czynienia z dysproporcją w dochodach i majątku, można dążyć nawet do wyrównania stóp życiowych.

Jeżeli rozważają Państwo rozwód, warto najpierw skonsultować swoją sprawę z Adwokatem, a następnie skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika. Więcej informacji: adwokat@wolczkiewicz.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *