Posiadanie Narkotyków

Posiadanie narkotyków – co grozi za posiadania narkotyków oraz jak złagodzić karę?

Jaka jest definicja posiadania narkotyków?

Zgodnie z tezą uchwały SN w składzie 7 sędziów z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. I KZP 24/10, „Posiadanie środka odurzającego lub substancji psychotropowej w rozumieniu art. 62 ustawy z dnia 21 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.) jest każde władanie takim środkiem lub substancją, a więc także związane z jego użyciem lub zamiarem użycia.”

Jak przebiega zatrzymanie i przesłuchanie?

Sprawa zaczyna się od zatrzymania, często połączonego z przeszukaniem mieszkania. Na tym etapie kontakt z adwokatem od narkotyków często bywa utrudniony. Zatrzymany ma jednak bezwzględne prawo do obrony – może żądać kontaktu z adwokatem. Obrońcę mogą również ustanowić osoby najbliższe dla zatrzymanego.

Kolejnym etapem jest przesłuchanie na Policji lub w Prokuraturze, które jest poprzedzone postawieniem zarzutów. Jest to kluczowy moment sprawy i ma niebagatelne znaczenie dla dalszej obrony. Adwokat powinien być obecny przy przesłuchaniu – ułatwi to znacznie dalsze czynności. Po przesłuchaniu Prokuratura podejmuje decyzję co do zastosowania środków zapobiegawczych.

Zatrzymanego w ciągu 48 godzin od zatrzymania, należy przekazać do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o tymczasowy areszt. Sąd ma 24 godziny na podjęcie decyzji o tymczasowym aresztowaniu. Jeśli organ prowadzący postępowania lub Sąd przekroczy wskazany czas – zatrzymany musi zostać zwolniony.

Co grozi za posiadanie przy sobie narkotyków?

W przypadku przestępstwa posiadania narkotyków, o którym mowa w art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (dalej u.p.n.), w istocie chodzi o posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Odpowiedzialność karna zależy od ilości posiadanych narkotyków. W pewnym uproszczeniu możemy mówić o ilości nieznacznej, podstawowej i znacznej.

Warto zapamiętać, że posiadanie znikomej ilości narkotyków, tj. ilości śladowej, np. pozostałości po narkotykach, nie stanowi przestępstwa posiadania narkotyków. W przypadku przestępstw narkotykowych, interwencja adwokata jest wymagana na wczesnym etapie postępowania. Im szybszy kontakt, tym większe masz szanse na skuteczną obronę.

W praktyce postępowań karnych ilość narkotyków przeliczana jest na porcje. Porcja to minimalna ilość określonego narkotyku, która może wywołać efekt odurzenia u jednej dorosłej, przeciętnej osoby. Ustalenie, ile porcji narkotyków można uzyskać z określonej ilości narkotyków wymaga wiadomości specjalnych. Do tego celu w sprawach narkotykowych są powoływani biegli sądowi. W pewnym uproszczeniu można przyjąć zasadę: im więcej porcji posiadanych narkotyków, tym surowszej odpowiedzialności karnej możemy się spodziewać.

Odpowiedzialność karną za posiadanie narkotyków reguluje art 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nim ten kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przepisie jest mowa o ilości podstawowej. Kolejno w przypadku posiadania ilości znacznej środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dobry adwokat z pewnością pomoże w sposób znaczący złagodzić potencjalna karę.

Sąd prowadząc dane postępowanie może uznać, że jest to tzw. przypadek mniejszej wagi i wówczas za posiadanie narkotyków grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia na okres roku.

Za posiadanie narkotyków lub substancji odurzających może grozić surowa odpowiedzialność karna, dlatego jeśli zostanie Ci postawiony zarzut posiadania marihuany – skontaktuj się jak najszybciej z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych. Wspólnie przygotujecie właściwą linię obrony, aby grożąca Ci kara była współmiernie wysoka do ilości posiadanej substancji.

Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.

Skontaktuj się z nami

Ile gram można mieć przy sobie?

Literatura oraz dotychczas wypracowane orzecznictwo w sprawie posiadania marihuany wskazują, że karalne jest posiadanie środka narkotycznego dopiero wówczas, gdy jego ilość pozwala na odurzenie osoby zażywającej narkotyk. Dla marihuany przyjmuje się, że porcją taką jest minimum od 1 do 0,5 grama. Pozwala ona zatem na odurzenie 2, może 3 osób. W zależności od danego środka odurzającego ilość ta może znacząco odbiegać od podanych wyżej widełek. Istotna rolę oprócz ilości danej substancji odgrywa także jej rodzaj. W przypadku tzw. Narkotyków miękkich sprawca może liczyć na znacznie niższą odpowiedzialność karną niż w przypadku narkotyków twardych.

Kodeks karny nie podaje żadnej konkretnej dolnej wartości gramatury, która kwalifikowałaby posiadanie substancji odurzających do danej kategorii przestępstwa.

Pomocne jest jednak dotychczasowe orzecznictwo sądów. Zgodnie z nim gdy narkotyku wystarcza do odurzenia się grupy kilkudziesięciu osób możemy mówić o znacznej ilości. Inaczej rzecz ujmując – kwalifikując daną ilość substancji za znaczną, nie może być wątpliwości, że nie została ona przez osobę zatrzymaną zgromadzona na tzw. użytek własny.

Jeśli w trakcie zatrzymania osoba posiadała małą liczbą zakazanych substancji, może liczyć na niższy wymiar kary. O posiadaniu na własny użytek mówi się, gdy ilość znalezionych narkotyków nie przekracza kilku porcji. Ponownie – nie jest to jednak wartość jasno określona w przepisach prawa i wynika ona z dotychczasowego orzecznictwa. Ważny jest zatem dobór kompetentnej osoby, która w postepowaniu sądowym zawalczy o najniższy możliwy wymiar.

Katalog substancji odurzających

Jednocześnie należy doprecyzować, co według ustawy uznawane jest za środki odurzające. Listę takich substancji określa art. 4 pkt 26 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Znajdują się na niej pochodne substancji naturalnych oraz narkotyki syntetyczne. Natomiast substancje psychotropowe są opisane w art. 4 pkt 25 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W praktyce postępowań karnych najczęściej występują sprawy dotyczące marihuany, amfetaminy, kokainy, ecstasy, LSD itd. Zgodnie z treścią Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii do substancji odurzających zaliczamy m.in.:

  1. konopie – rośliny z rodzaju konopie (Cannabis L.);
  2. konopie włókniste – rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,3% w przeliczeniu na suchą masę; suma ta podlega zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku;
  3. mak – roślinę z gatunku mak lekarski (Papaver somniferum L.), zwaną również makiem ogrodowym albo uprawnym;
  4. mak niskomorfinowy – roślinę z gatunku mak lekarski należącą do odmiany, w której zawartość morfiny w torebce (makówce) bez nasion, wraz z przylegającą do niej łodygą o długości do 7 cm, wynosi poniżej 0,06% w przeliczeniu na zasadę morfiny i na suchą masę wymienionych części rośliny;
  5. mleczko makowe – sok mleczny torebki (makówki) maku;
  6. opium – stężały sok mleczny torebki (makówki) maku;
  7. słoma makowa – torebkę (makówkę) maku bez nasion, wraz z łodygą, lub poszczególne ich części;
  8. ziele konopi innych niż włókniste – każdą naziemną część rośliny konopi (pojedynczą lub w mieszaninie), z wyłączeniem nasion, zawierającą powyżej 0,3% sumy delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego); suma ta podlega zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku;
  9. żywica konopi – żywicę i inne produkty konopi zawierające delta-9-tetrahydrokannabinol lub kwas delta-9-tetrahydrokannabinolowy.

Orzeczenie grzywny zamiast kary pozbawienia wolności

W pewnych przypadkach możliwe jest również ubieganie się o zasądzenie grzywny lub kary ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności.

Zgodnie z Ustawą: Jeżeli przestępstwo jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, a wymierzona za nie kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku, sąd może zamiast tej kary orzec karę ograniczenia wolności nie niższą od 4 miesięcy albo grzywnę nie niższą od 150 stawek dziennych, w szczególności jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek. W związku z powyższym, jeśli posiadamy nieznaczna lub podstawową ilość danej substancji w pełni możliwym jest uniknięcie najbardziej dotkliwej z kar – kary pozbawienia wolności.

Umorzenie postepowania

Dodatkowo należy wspomnieć o możliwości całkowitego umorzenia postępowania. Prokurator lub sąd może umorzyć postępowanie jeżeli sprawca posiadał narkotyki na własny użytek jeżeli uzna, że ze względu na okoliczności ukaranie sprawcy byłoby niecelowe.

Umorzenie postępowanie za przestępstwa narkotykowe jest więc możliwe gdy:

  1. ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych jest nieznaczna,
  2. przeznaczone są one na własny użytek sprawcy,
  3. orzeczenie wobec sprawcy kary za ich posiadanie byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień społecznej szkodliwości.

Podsumowując profesjonalna pomoc prawna może być kluczowa w takich sprawach. Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem w celu przygotowania linii obrony. Adwokat lub radca prawny może pomóc w zrozumieniu wszystkich aspektów prawnych i proceduralnych, co może znacząco wpłynąć na ostateczny wynik postępowania. W pewnych okolicznościach możliwe jest umorzenie postępowania, ale nie jest to reguła. W praktyce, jeżeli ilość narkotyków jest niewielka i nie wykazuje znamion wprowadzania ich do obrotu (handlu), sąd może zdecydować o umorzeniu postępowania lub zastosowaniu łagodniejszych form kary, takich jak grzywna czy ograniczenie wolności. Jednakże, każda sprawa jest indywidualna i jej przebieg oraz wynik zależy od wielu czynników, w tym od opinii biegłych sądowych.

Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.

Skontaktuj się z nami

Anna Wołczkiewicz

Członek Izby Adwokackiej w Warszawie i Doradca Restrukturyzacyjny (nr 1266). Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 2015 roku prowadzi własną praktykę jako adwokat, a doświadczenie zawodowe zdobywała już od 2010 roku. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, rodzinnym, restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, prawie upadłościowym, sporach sądowych, obligacjach korporacyjnych oraz prawie podatkowym.

Published by
Anna Wołczkiewicz

Recent Posts

Kierowanie po alkoholu – co grozi w 2024?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach oraz jest surowo…

2 miesiące ago

Co daje intercyza małżeńska – wady, zalety oraz koszty

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej.…

3 miesiące ago

Separacja Warszawa Adwokat

Podział majątku, sprawy dotyczące zasiedzenia, rozwód, odszkodowanie, zadośćuczynienie, upadłość firm, upadłość konsumencka, restrukturyzacja - to…

11 miesięcy ago

Pozew o alimenty – przewodnik

Pozew o alimenty to istotny krok dla osób potrzebujących wsparcia finansowego dla siebie lub swoich…

11 miesięcy ago

Rozwód za porozumieniem stron – ile kosztuje, ile trwa, jakie dokumenty są potrzebne

Jeśli dojdzie do trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, wówczas obie strony mogą podjąć decyzję o…

11 miesięcy ago

Unieważnienie rozwodu orzeczonego w trakcie pandemii

Praktyczny przewodnik: kiedy orzeczenie rozwodu jest nieważne? jak wznowić postępowanie? Czy warto złożyć wniosek o…

12 miesięcy ago