Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu

Kierowanie po alkoholu – co grozi w 2024?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach oraz jest surowo karane przez polskie prawo. Co roku polska Policja zatrzymuje ponad 60 tysięcy kierowców pojazdów mechanicznych znajdujących się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Kontrole Policji przybierają na intensywności zwłaszcza w określonych okresach i podczas szczególnych okoliczności, kiedy ryzyko obecności nietrzeźwych kierowców na drodze wzrasta. Kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli w święta i dni wolne od pracy, kiedy policjanci przeprowadzając akcje takie jak ,,Znicz’’ czy ,,Bezpieczne Wakacje’’ wypatrują kierowców jeżdżących ,,na podwójnym gazie’’.

Konsekwencje jakie grożą kierowcy skazanemu za jazdę pod wpływem alkoholu obejmują min. karę pozbawienia wolności, utratę prawa jazdy, konfiskatę pojazdu oraz inne dotkliwe sankcje zależne od okoliczności towarzyszących przewinieniu oraz osoby sprawcy. Orzeczona kara będzie zależeć od czynników takich jak ilość alkoholu wykrytego w organizmie, prędkość, poszkodowane osoby trzecie czy działanie w warunkach recydywy.

Jazda po użyciu alkoholu

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nawet niewielka ilość alkoholu we krwi może prowadzić do zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz problemów prawnych. Każda ilości alkoholu może wpływać na percepcję, koncentrację oraz czas reakcji kierowcy. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że w Polsce podobnie jak w innych państwach istnieje dopuszczalne stężenie alkoholu w organizmie kierowcy, które wynosi:

We krwi: do 0,2 promila.

W wydychanym powietrzu: do 0,1 mg alkoholu na 1 dm³.

Dopiero w przypadku prowadzenia pojazdu po przekroczeniu wyżej wskazanego limitu kierowca postępuje niezgodnie z prawem popełniając przestępstwo albo wykroczenie w zależności od ilości alkoholu wykrytego we krwi lub w wydychanym powietrzu. Należy zwrócić uwagę, że przepisy prawa rozróżniają pojęcie jazdy w stanie nietrzeźwości oraz jazdy po użyciu alkoholu. Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że wpływa na zakres odpowiedzialności karnej jaka grozi kierowcom.

Definicja stanu po użyciu alkoholu została zawarta w art. 46 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stan po spożyciu alkoholu występuje, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, bądź od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu na 1 dm³ w wydychanym powietrzu. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi to wykroczenie.

Co grozi za jazdę po użyciu alkoholu?

Konsekwencje grożące za jazdę po spożyciu alkoholu są co prawda mniejsze, niż w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości ale wciąż mogą być dotkliwe, zwłaszcza przy wystąpieniu okoliczności zaostrzających odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2.500 złotych. W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującym prawem, kierując pojazdem w stanie po użyciu alkoholu narażamy się na konsekwencje, które obejmują:

Karę grzywny od 2 500 zł do 30 000 zł

Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat

Możliwość aresztu do 30 dni

15 punktów karnych

Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Należy pamiętać, że ukaranemu co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenia umyślne, który w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania popełnia ponownie podobne wykroczenie umyślne, można wymierzyć karę aresztu, choćby było zagrożone karą łagodniejszą.

Jazda w stanie nietrzeźwości

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów prawa ruchu drogowego, które niesie za sobą surowe konsekwencje prawne. Zaostrzenie odpowiedzialności karnej w stosunku do jazdy w stanie nietrzeźwości wynika z faktu, że im większy poziom alkoholu w organizmie kierowcy, tym większe zagrożenie na drodze. Kary nakładane na kierowców związku z jazdą w stanie nietrzeźwości mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie liczby wypadków, których sprawcami są nietrzeźwi kierowcy. Stan nietrzeźwości zdefiniowany jest w art. 115 § 16  kodeksu karnego w oraz w art. 46 ust. 3 ustawy  o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jako sytuacja, gdy:

Zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do stężenia powyżej tej wartości, lub

Zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia powyżej tej wartości.

Zgodnie z art. 115 § 16  kodeksu karnego kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przekroczenie tych wartości kwalifikuje kierowcę jako osobę nietrzeźwą, co z punktu widzenia prawa stanowi przestępstwo. Przedmiotem ochrony tego przepisu jest bezpieczeństwo w komunikacji. Warto podkreślić, że przestępstwo to ma charakter formalny czyli do jego znamion nie należy skutek w postaci np. sprowadzenia katastrofy. Jest ono dokonane w momencie uruchomienia pojazdu i rozpoczęcia jazdy poprzez abstrakcyjne narażenie dobra prawnego na niebezpieczeństwo.

Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, lecz także ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób. Za takie miejsce nie może być uznane podwórko (wyrok SN z 5.05.2009 r., IV KK 432/08, OSNwSK 2009/1, poz. 1068).

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego samo przesiadywanie za kierownicą samochodu, który nie został jeszcze uruchomiony nie stanowi prowadzenia pojazdu a więc nie wypełnia znamion przestępstwa. Podobna sytuacja dotyczy prowadzenia roweru czy motocyklu przez pieszego.

Co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości?

Jeżeli stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do stężenia powyżej tej wartości, lub zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia powyżej tej wartości kierowca popełnia przestępstwo, za popełnienie którego zgodnie z przepisami Sąd może orzec:

Karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3

Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do nawet 15 lat

Świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 000 zł do 60 000 zł

Wysokość orzeczonej kary zależeć będzie od okoliczności sprawy w tym stopnia przekroczenia dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi. Kara pozbawienia wolności może zostać orzeczona w przypadku stworzenia poważnego zagrożenia na drodze, mogącego skutkować znacznym naruszeniem zdrowia lub pozbawieniem życia uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, naraża się na jeszcze surowsze konsekwencje. Popełnienie takiego przestępstwa w stanie nietrzeźwości, albo wypicie alkoholu przed badaniem po zajściu zdarzenia, skutkuje karą pozbawienia wolności, której minimalny wymiar to kara minimalna zwiększona o połowę, a najwyższy wymiar stanowi górna granica zwiększona o połowę. Należy pamiętać, że jeżeli sprawca czynu był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

Zgodnie z art. 66 kodeksu karnego, sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę pod wpływem alkoholu jest równoznaczne z rezygnacją z wymierzenia kary, zastępując ją okresem próby trwającym od 1 do 3 lat, który biegnie od momentu uprawomocnienia się orzeczenia. W tym czasie sprawca nie może dopuścić się ponownego przestępstwa. Takie rozwiązanie jest dostępne jednak jedynie dla osób, które popełniły przestępstwo zagrożone maksymalną karą 5 lat pozbawienia wolności. W ramach warunkowego umorzenia sąd może zrezygnować z nałożenia zakazu prowadzenia pojazdów lub ograniczyć go do maksymalnie 2 lat.

Warunkowe umorzenie postępowania niesie ze sobą wiele korzyści – pozwala min. uniknąć kary pozbawienia wolności oraz zachować status niekaralności ceniony lub wymagany przy wykonywaniu wielu zawodów. Warto zaznaczyć, że w procesie odzyskiwania prawa jazdy w przypadku przestępstwa, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na okres 1 roku osoba może odzyskać prawo jazdy bez konieczności ponownego przystępowania do egzaminu.

Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.

Skontaktuj się z nami

Co zrobić, gdy zostaniesz zatrzymany do kontroli trzeźwości?

W przypadku zatrzymania kierowcy w celu zbadania stanu trzeźwości przede wszystkim należy zachować spokój i współpracować z funkcjonariuszami. Uprawnienia związane z kontrolą trzeźwości kierowców wynikają wprost z ustawy o ruchu drogowym. W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.  W praktyce Policja ma prawo dokonać kontroli trzeźwości nawet w przypadku rutynowej kontroli, ponieważ każdy kierowca może być ,,podejrzanym’’. Należy pamiętać również, że funkcjonariusze dokonujący zatrzymania będą świadkami zdarzenia w toczącym się później postępowaniu karnym. Osobie kontrolowanej przysługują natomiast uprawnienia z których warto skorzystać w celu zapobieżeniu potencjalnych nadużyciom. Ewentualne nieprawidłowości w przebiegu kontroli mogą być później wykazane w Sądzie działając na korzyść kierowcy. Wzorcowy przebieg kontroli trzeźwości kierowcy uregulowany został w rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2018 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie.  Zgodnie z rozporządzeniem, analizator wydechu może zostać użyty nie wcześniej niż przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, a także papierosów elektronicznych lub bezdymnych wyrobów tytoniowych. Po dokonaniu pierwszego pomiaru i uzyskaniu wyniku ponad 0,00 mg/dm3, po upływie 30 minut od przeprowadzenia ostatniego z pomiarów, przeprowadza się dwa kolejne pomiary analizatorem wydechu z zachowaniem 30-minutowego odstępu pomiędzy tymi pomiarami.

Policja sporządza protokół z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym. Taki protokół powinien zawierać szereg informacji określonych w rozporządzeniu takich jak dane osobowe kierowcy a także wynik badania trzeźwości. W protokole zawarte są informacje, które są niezbędne do ustalenia, czy badanie trzeźwości kierowcy zostało przeprowadzone prawidłowo – powinny się w nim znaleźć informacje dotyczące godziny i minuty badania, a także modelu i numeru fabrycznego analizatora. Jeśli protokół nie zostanie sporządzony lub będzie zawierać braki, wówczas badanie można uznać za przeprowadzone nieprawidłowo w związku z czym nie powinno stanowić dowodu w sprawie sądowej. 

Czy kierowca może odmówić poddania się badaniu alkomatem?

Odmowa przez kierowcę poddania się badaniu alkomatem  może stanowić dla funkcjonariuszy policji uzasadnione podejrzenie popełnienia przez kierowcę przestępstwa albo wykroczenia polegającego na kierowaniu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości albo w stanie po spożyciu alkoholu. W związku z powyższym, nawet pomimo odmowy udzielonej przez kierowcę Policja podejmie czynności zmierzające do poddania kierowcy badaniu krwi celem sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie. Zabieg pobrania krwi przeprowadza osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a kierowca nie ma możliwości odmowy przeprowadzenia takiego badania. Dodatkowo w tej sytuacji policjant zatrzymuje prawo jazdy podejrzanego kierowcy do czasu wyjaśnienia sprawy, a okres trwania takiej procedury może wynosić nawet do 30 dni. Niezależnie od powyższego należy pamiętać, że odmowa badania alkomatem może być również uzasadniona stanem zdrowia kierującego, który może cierpieć np. na problemy zdrowotne dotyczące układu oddechowego.

Jazda po alkoholu w świetle nowych przepisów

Nietrzeźwi kierowcy stanowią nieodłączny element polskich dróg, stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób. Jednym ze środków mających służyć osiągnięciu celu poprawy bezpieczeństwa na drogach jest stopniowe zaostrzanie kar za przestępstwa drogowe związane z jazdą pod wpływem alkoholu. Dnia 1 października 2023 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego na mocy której zaostrzono przepisy za jazdę w stanie nietrzeźwości – górna granica kary za to przestępstwo została podniesiona z 2 do lat 3 pozbawienia wolności.

W marcu 2024 roku weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów, zgodnie z którą możliwa jest konfiskata pojazdu kierowcy. Sąd orzeknie przepadek samochodu, kiedy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 1.5 promila lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu oraz fakultatywnie w przypadku spowodowania wypadku przez kierowcę mającego we krwi od 0.5 do 1 promila. Należy podkreślić, że poruszanie się samochodem, który nie jest własnością kierowcy, lecz przykładowo pożyczonym, czy z którego kierowca korzysta w ramach umowy leasingu oraz zbycie czy zniszczenie pojazdu nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności. W takim przypadku bowiem sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu.

Jazda po alkoholu w Warszawie

Warszawa, jako największe miasto w Polsce, codziennie zmaga się z problemem kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Policja w stolicy prowadzi liczne akcje kontrolne, szczególnie podczas weekendów, świąt i imprez masowych. Mimo zaostrzonych kar, jazda po alkoholu wciąż stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Według Komendy Stołecznej Policji od dnia 14 marca, kiedy weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty aut za jazdę pod wpływem alkoholu, do 30 września 2024 roku warszawscy policjanci zatrzymali 1045 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.

Jednym z najbardziej wstrząsających przypadków w ostatnim czasie jest sprawa Łukasza Ż. W nocy z 14 na 15 września 2024 roku, na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie, prowadząc samochód z prędkością 226 km/h, będąc pod wpływem alkoholu, spowodował tragiczny wypadek. W wyniku zderzenia zginął 37-letni mężczyzna, a jego żona i dwoje dzieci odniosło obrażenia. Po wypadku Łukasz Ż. zbiegł z miejsca zdarzenia, a następnie ukrywał się za granicą. Został zatrzymany w Niemczech i przekazany polskim organom ścigania. Prokuratura postawiła mu zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, ucieczki z miejsca zdarzenia oraz złamania zakazu prowadzenia pojazdów.

Łukasz Ż. jest przykładem osoby wielokrotnie karanej za jazdę pod wpływem alkoholu oraz kilkakrotnie za jazdę bez uprawnień, ponieważ poprzednio sąd zakazał mu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu

Kierowcy skazanemu za jazdę po użyciu alkoholu prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres od 6 miesięcy do 3 lat, natomiast w przypadku stanu nietrzeźwości czas zatrzymania prawa jazdy wynosi od 3 do 15 lat. Oprócz wskazanych przypadków, zgodnie z art. 42 §3 kodeksu karnego, sądy mają możliwość nałożenia dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na kierowców, którzy zostali ponownie zatrzymani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, spowodowali lub stworzyli poważne zagrożenie katastrofą w ruchu drogowym, lub spowodowali wypadek, w którym inna osoba odniosła co najmniej lekkie obrażenia ciała lub spowodowali wypadek, którego skutkiem była śmierć poszkodowanego lub ciężki uszczerbek na zdrowiu albo wywołali katastrofę a jednocześnie spełnił jedną z następujących przesłanek: znajdował się pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających, uciekli z miejsca zdarzenia, spożyli alkohol lub zażywali narkotyki po zdarzeniu, ale przed dokonaniem pomiaru trzeźwości.

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym i przy spełnieniu określonych warunków można wystąpić o jego skrócenie. W celu ubiegania się o skrócenie zakazu, muszą nastąpić następujące przesłanki:

Upływ połowy okresu, na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów

Orzeczony środek był wykonywany co najmniej przez rok

Sprawca w tym okresie przestrzegał porządku prawnego

W razie uwzględnienia przez sąd wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów zostanie wydane  orzeczenie stwierdzające uznanie środka karnego za wykonany.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów i odzyskanie prawa jazdy po jego utracie jest procesem, który jest zróżnicowany w zależności od okresu na jaki kierowca został pozbawiony dokumentu. W przypadku kiedy kierowcy prawo jazdy zostało zatrzymane na okres krótszy niż rok w celu odzyskania dokumentu należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w urzędzie starostwa powiatowego lub online. Konieczne jest także uiszczenie opłaty administracyjnej oraz ukończenia kursu reedukacyjnego Wymagane jest również przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na okres od jednego do trzech lat, muszą spełnić bardziej złożone wymagania, które obejmują ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy. Dodatkowo wymagane są badania lekarskie i psychologiczne, które mają na celu potwierdzenie, że kierowca jest zdolny do bezpiecznego prowadzenia pojazdów oraz kurs reedukacyjny. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania jedną z korzyści jest możliwość odzyskania prawa jazdy po zakończeniu okresu zatrzymania bez konieczności ponownego zdawania egzaminu w przypadku gdy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na okres nieprzekraczający 1 roku lub odstąpi od jego orzeczenia. W takim przypadku wymagane jest jednak spełnienie określonych przez sąd warunków, takich jak ukończenie kursu reedukacyjnego, przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych oraz złożenie wniosku o zwrot prawa jazdy. Kierowca może złożyć wniosek do sądu o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów po upływie połowy jego trwania, lub po 15 latach w przypadku dożywotniego zakazu.

Blokada alkoholowa jako sposób na odzyskania prawa jazdy

Kolejnym sposobem na odzyskania prawa jazdy jest złożenie wniosku o orzeczenie o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową. Środek ten nie jest równoznaczny ze skróceniem zakazu prowadzenia pojazdów, jednak umożliwi kierowcy poruszanie się samochodem, który będzie posiadał odpowiednią blokadę alkoholową.

Zgodnie z art. 182a kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego dożywotnio przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Należy pamiętać, że dalej obowiązywać będzie zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Przychylenie się przez sąd do wniosku kierowcy wymaga ustalenia pozytywnej prognozy kryminologicznej sprawcy o czym warto pamiętać przez  okres obowiązywania wykonywania środka karnego.

Skorzystanie przez sąd z instytucji blokady alkoholowej będzie wymagało złożenia przez ukaranego za wykroczenie lub skazanego za przestępstwo wniosku o orzeczenie o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową. Sądem właściwym do złożenia wniosku jest sąd, który wykonuje wyrok zawierający rozstrzygnięcie dotyczące środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, że zmiana środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową może zostać uchylona jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Kancelaria Adwokata i Doradcy Restrukturyzacyjnego Anny Wołczkiewicz ma bogate doświadczenie w sprawach karnych w tym postępowaniach związanych z kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu.

Zachęcamy do telefonicznego lub mailowego kontaktu z naszą Kancelarią.

Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.

Skontaktuj się z nami

Przejdź na pełną stronę, aby zobaczyć i przesłać formularz.

Anna Wołczkiewicz

Członek Izby Adwokackiej w Warszawie i Doradca Restrukturyzacyjny (nr 1266). Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 2015 roku prowadzi własną praktykę jako adwokat, a doświadczenie zawodowe zdobywała już od 2010 roku. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, rodzinnym, restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, prawie upadłościowym, sporach sądowych, obligacjach korporacyjnych oraz prawie podatkowym.

Published by
Anna Wołczkiewicz

Recent Posts

Co daje intercyza małżeńska – wady, zalety oraz koszty

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej.…

2 miesiące ago

Posiadanie narkotyków – co grozi za posiadania narkotyków oraz jak złagodzić karę?

Jaka jest definicja posiadania narkotyków? Zgodnie z tezą uchwały SN w składzie 7 sędziów z…

8 miesięcy ago

Separacja Warszawa Adwokat

Podział majątku, sprawy dotyczące zasiedzenia, rozwód, odszkodowanie, zadośćuczynienie, upadłość firm, upadłość konsumencka, restrukturyzacja - to…

9 miesięcy ago

Pozew o alimenty – przewodnik

Pozew o alimenty to istotny krok dla osób potrzebujących wsparcia finansowego dla siebie lub swoich…

10 miesięcy ago

Rozwód za porozumieniem stron – ile kosztuje, ile trwa, jakie dokumenty są potrzebne

Jeśli dojdzie do trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, wówczas obie strony mogą podjąć decyzję o…

10 miesięcy ago

Unieważnienie rozwodu orzeczonego w trakcie pandemii

Praktyczny przewodnik: kiedy orzeczenie rozwodu jest nieważne? jak wznowić postępowanie? Czy warto złożyć wniosek o…

10 miesięcy ago