Przemoc domowa to poważna sprawa, która każdego dnia ma wpływ na rodziny w całej Polsce. Jest to przestępstwo, które może być niezwykle trudne do wyleczenia dla osoby, która padła jego ofiarą. Wiele osób pozostaje w toksycznych związkach z nadzieją, że w końcu sprawy przybiorą lepszy obrót.
Przemoc w rodzinie obejmuje: przemoc fizyczną, seksualną i emocjonalną. Przemoc domowa może mieć wpływ na pewne aspekty rozwodu, więc ważne jest, aby znaleźć prawnika rozwodowego, który może pomóc Ci zebrać i przedstawić wszystkie istotne dowody, aby udowodnić przemoc domową i pomóc uzyskać nakaz ochrony przed nadużyciami, jeśli to konieczne. Niestety, przemoc może eskalować, gdy jedna osoba kończy związek, więc ważne jest, aby mieć plan i myśleć o swoim bezpieczeństwie i dobru swoich dzieci.
Przemoc domowa może być czynnikiem w sprawie rozwodowej, kiedy sądy podejmują decyzje w takich sprawach jak:
Niezależnie od tego, czy to Ty jesteś wykorzystywany, czy też jesteś oskarżony o przemoc domową, ważne jest dokumentowanie wszystkiego, aby udowodnić swoją stronę historii.
Niezależnie od tego, czy jest to sprawa karna czy rozwód, sądy podejmują decyzje w oparciu o fakty. Jeśli przemoc domowa jest kwestią w twoim rozwodzie, będziesz musiał dostarczyć odpowiednie dowody, aby pokazać, że miała ona miejsce. Najprostszym sposobem na to jest przedstawienie dowodu w postaci wyroku skazującego za przemoc domową. Jeśli Twój małżonek został skazany za przestępstwo związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, sąd rodzinny zazwyczaj uzna to za wystarczający dowód, że doszło do znęcania się. Jeśli Ty lub Twoje dzieci padły ofiarą przemocy domowej, złożenie wniosku o nakaz ochrony przed przemocą może pomóc w ochronie Twojego bezpieczeństwa, a także dostarczyć dowodów.
Ważne jest, aby zgłaszać przypadki znęcania się organom ścigania za każdym razem, gdy mają one miejsce, nawet jeśli nie skutkują oskarżeniami karnymi lub wyrokiem skazującym. Funkcjonariusze organów ścigania mogą zeznawać jako świadkowie w sprawach dotyczących przemocy domowej i rozwodów, podobnie jak przyjaciele, członkowie rodziny, nauczyciele, lekarze, pracownicy socjalni lub ktokolwiek, kto słyszał lub widział nadużycie. Chociaż może to być zniechęcające, Ty również możesz zeznawać. Oprócz pomocy w załatwieniu innych spraw związanych z rozwodem, Twój adwokat może pomóc Ci przygotować się przed złożeniem zeznań i działać jako Twój zagorzały obrońca w sądzie.
Obdukcja pozwala na udokumentowanie poniesionych przez Ciebie obrażeń – zadrapań, czy siniaków. Jeśli udałeś się na pogotowie z powodu obrażeń spowodowanych przez Twojego oprawcę, dokumentacja medyczna związana z przypadkami przemocy domowej może dostarczyć przekonujących dowodów. Aby obdukcja mogła stanowić dowód w postępowaniu sądowym, należy zgłosić się do lekarza w zakładzie medycyny sądowej, istnieje też możliwość skierowania do niego przez policję lub sąd.
Niebieska Karta jest wyspecjalizowanym kwestionariuszem, który może zostać wykorzystany podczas postępowania rozwodowego.
Innym sposobem na udowodnienie przemocy domowej jest dokumentowanie wszystkiego. Notuj daty, godziny i szczegóły każdego incydentu, co twój współmałżonek robił i mówił, a także świadków, którzy mogli zaobserwować dane zachowanie. Może to pomóc udowodnić schemat nadużycia i mieć znaczący wpływ na takie kwestie jak opieka nad dziećmi. Ponadto, zachowaj wszelkie e-maile, wiadomości tekstowe, wiadomości głosowe lub posty/wiadomości z mediów społecznościowych od współmałżonka. Posiadanie doświadczonego adwokata rozwodowego po swojej stronie może pomóc Ci przejść przez kontrowersyjny rozwód, chronić swoje interesy i pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności.
Alimenty za znęcanie się psychiczne są ustalane przez sąd, aby pomóc ofierze znęcania się psychicznego w odzyskaniu finansowej stabilności po rozwodzie.
Alimenty za znęcanie się psychiczne mogą obejmować koszty leczenia, takie jak terapia lub leki, a także inne koszty życiowe, takie jak opłaty miesięczne i opłaty za usługi. Alimenty te mogą być ustalone na okres do trzech lat po rozwodzie lub dłużej, jeśli sąd uważa to za stosowne.
Aby ubiegać się o alimenty za znęcanie się psychiczne, ofiara musi przedstawić dowody na to, że jej były partner fizycznie lub psychicznie ją naruszył. Dowody te mogą obejmować dokumentację medyczną, świadectwa innych osób i inne materiały dowodowe. Ofiara musi również wykazać, że jej byłemu partnerowi należny jest obowiązek alimentacyjny i że ma on odpowiednie dochody do spłacenia alimentów.
Sama decyzja o przyznaniu alimentów należy do sądu. Sadowi można pomóc poprzez przedstawienie dowodów na to, że ofiara była ofiarami przemocy domowej lub innych form nadużycia ze strony swojego byłego partnera. Wszelkie informacje dotyczące historii relacji między stronami również są brane pod uwagą podczas procesu decyzji o alimentach.
Przemoc emocjonalna może być na początku subtelna. Zwykle atak następuje z czasem i niszczy poczucie własnej wartości współmałżonka. Poprzez słowa, zachowania i działania, małżonek powoli niszczy drugiego małżonka.
Rozwód po tym, jak byłeś w agresywnym związku, nigdy nie jest łatwy. Ale podczas gdy wiele osób nosi ślady nadużycia na swoim ciele, oznaki przemocy nigdy nie są tak jasne, jeśli masz do czynienia ze znęcaniem się emocjonalnym.
Przemoc emocjonalna może przybierać wiele form, w tym:
Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika każdego obraźliwego kontaktu, telefonu lub wiadomości od byłego partnera oraz zapisywanie kopii lub zrzutów ekranu wszystkich pisemnych nadużyć dla swojego adwokata. Dodatkowo w sprawie rozwodowej Twój prawnik może wykorzystać:
Sprawdź również: Jak przygotować odpowiedź na pozew o rozwód
Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.
W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej.…
Jaka jest definicja posiadania narkotyków? Zgodnie z tezą uchwały SN w składzie 7 sędziów z…
Podział majątku, sprawy dotyczące zasiedzenia, rozwód, odszkodowanie, zadośćuczynienie, upadłość firm, upadłość konsumencka, restrukturyzacja - to…
Pozew o alimenty to istotny krok dla osób potrzebujących wsparcia finansowego dla siebie lub swoich…
Jeśli dojdzie do trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, wówczas obie strony mogą podjąć decyzję o…
Praktyczny przewodnik: kiedy orzeczenie rozwodu jest nieważne? jak wznowić postępowanie? Czy warto złożyć wniosek o…