Uproszczona restrukturyzacja w Tarczy Antykryzysowej 4.0
Przedstawiam poniżej najistotniejsze elementy nowego, skrojonego na miarę czasów rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe. Tarcza 4.0 wprowadza model gdzie uproszczona restrukturyzacja i otwarcie jest bardzo proste i nie wymaga udziału sądu. Na ocenę efektywności przyjdzie jeszcze czas, ale gołym okiem widać, że druga szansa i oddłużenie przedsiębiorcy jest w zasięgu ręki.
1. Otwarcie postępowania bez udziału sądu
Do tej pory, aby otworzyć sądowe postępowanie restrukturyzacyjne należało złożyć skomplikowany i wymagający wniosek do sądu gospodarczego. Sąd często znajdował brak formalny (nawet w profesjonalnych wnioskach), podejmował decyzję negatywną lub też zbyt długo rozpatrywał wniosek. Prowadziło to do frustracji dłużnika i wierzycieli już na samym początku drogi. Tymczasem dalej było tylko gorzej, stąd również problemy z przyjęciem i zatwierdzeniem układu, a następnie z jego wykonaniem.
Wprowadza się zatem możliwość otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego przez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na podstawie decyzji przedsiębiorcy, który zawarł umowę z doradcą restrukturyzacyjnym. Nie trzeba decyzji sądu i skomplikowanego wniosku. Cały proces jest odformalizowany i w istocie wymaga jedynie kontaktu z doradcą restrukturyzacyjnym.
W mojej ocenie nowa procedura będzie opłacalna dla przedsiębiorców. W tym zakresie polecam przeczytać również artykuł:
Uproszczone postępowanie restrutkuryzacyjne na RP.pl
2. Uproszczona restrukturyzacja – Zawieszenie egzekucji j od dnia publikacji
Procedura przewiduje możliwość zawieszenia egzekucji objętej z mocy prawa układem oraz wierzytelności rzeczowych i zabezpieczonych przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Nie będzie można również wszcząć egzekucji przez okres do 4 miesięcy, a w przypadku. W przypadku złożenia do sądu wniosku o zatwierdzenie układu przed upływem 4 miesięcy od dnia obwieszczenia – skutki otwarcia postępowania będą trwały do czasu prawomocnego zakończenia postępowania lub jego umorzenia.
3. Brak możliwości wypowiadania umów najmu, dzierżawy, kredytu
W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego nie będzie możliwości wypowiadania umów najmu, dzierżawy, kredytu na zasadach obecnie obowiązujących w przyśpieszonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Nie będzie też możliwości dokonywania potrąceń.
4. Ochrona przed skutkami nieterminowego złożenia wniosku o upadłość
Niezależnie od efektu postępowania restrukturyzacyjnego, dłużnik, który działał w dobrej wierze będzie chroniony przed roszczeniami z tytułu nieterminowego wniosku o ogłoszenie upadłości, które wynikają z prawa upadłościowego, kodeksu spółek handlowych, ustawy – Ordynacja podatkowa.
5. kontakt z doradcą restrukturyzacyjnym
Zapraszam na konsultację. Jako licencjonowany doradca restrukturyzacyjny mogę przeprowadzić Twoją firmę przez cały proces. W tym zawrzeć umowę, która jest wymagana do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego w uproszczonej formie. Zapraszam do kontaktu na [email protected], tel. +48 600 778 733.
Jak pomocny jest ten post?
Oceń artykuł
Średnia ocena 0 / 5. Głosów: 0
Brak ocen
- Co daje intercyza małżeńska – wady, zalety oraz koszty - 2024-10-14
- Posiadanie narkotyków – co grozi za posiadania narkotyków oraz jak złagodzić karę? - 2024-04-04
- Separacja Warszawa Adwokat - 2024-02-28