Uchylenie alimentów – co należy wiedzieć?
Co do zasady rodzice mają obowiązek płacić alimenty na rzecz dziecka, dopóki nie stanie się ono samodzielne . Warto jednak podkreślić, że obowiązek ten wbrew powszechnej opinii nie wygasa samoistnie z ukończeniem przez dziecko 18. roku życia. Punktem wyjścia będzie ustalenie, że dziecko nie jest w stanie się jeszcze samodzielnie utrzymać. Okoliczność ta w kontekście małoletnich dzieci, raczej nie jest wątpliwa. Więcej problemów mogą stanowić przesłanki do realizowania obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka. W jaki sposób i kiedy możesz uchylić się od obowiązku ich uiszczania dowiesz się z poniższego artykułu.
Kiedy można uchylić się od świadczeń alimentacyjnych ?
Rodzic może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, w sytuacji gdy powodują one nadmierny uszczerbek dla danego rodzica a także w wypadku gdy dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się czyli nie pracuję albo nie uczy się pomimo osiągnięcia przez nie pełnoletniości. Wynika więc z tego że rodzic automatycznie z samego prawa po osiągnięciu pełnoletniości przez dziecko nie zostanie zwolniony z nałożonego świadczenia. Zakładając scenariusz, że dziecko ma np. 21 lat i studiuje rodzic nadal będzie zobowiązany do płacenia alimentów. W praktyce panuje zasada, iż najpóźniej obowiązek alimentacyjny utrzymywany jest do czasu kiedy pełnoletnie dziecko nie ukończy kształcenia wyższego, jednakże zazwyczaj niż dłużej do 24. – 25. roku życia.
Czy zawsze trzeba płacić alimenty na studiujące dziecko ?
Co należy podkreślić podjęta nauka musi przebiegać z sukcesami. Jeżeli dziecko otrzymuje negatywne oceny z egzaminów, ma niską frekwencję, powtarza lata studiów lub też zmienia kierunki (nie uzyskując żadnych efektów na jakimkolwiek z nich) to wtedy taką sytuację należy ocenić negatywnie. Może być to próba działania w celu utrzymania pobierania alimentów nie natomiast nauki do przyszłego zawodu. Alimenty przysługują za czas efektywnej nauki, dającej przekonanie, iż dziecko ukończy ją w przewidywanym terminie i dzięki zdobyciu wykształcenia wyższego jego sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie. Oceniając racjonalność podjęcia dalszej edukacji może mieć znaczenie także przebieg nauki w szkole średniej. Sąd może uznać za nieuzasadnione rozpoczynanie kolejnych studiów, jeśli dziecko dobyło już tytuł magistra.
W jaki sposób zakończyć płacenie alimentów?
Aby znieść obowiązek alimentacyjny należy wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pozew należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na zamieszkanie dziecka. Do pozwu należy dołączyć akt urodzenia dziecka oraz ostatni wyrok którym były zasądzone na dziecko alimenty. Pomoc prawnika specjalisty z zakresu prawa rodzinnego będzie przydatna do przedstawienia racji oraz dobrania odpowiednich dowodów na ich poparcie. Do pozwu należy dołączyć akt urodzenia dziecka oraz ostatni wyrok którym były zasądzone na dziecko alimenty. W razie niepewności co do faktów przedstawianych przez drugiego rodzica np. czy dziecko nadal się uczy można wnioskować o sprawdzenie tego faktu przez sąd na danej uczelni, bądź też zobowiązać dziecko do przedstawienia stosownych zaświadczeń.
Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.
Skontaktuj się z nami
Co dodatkowo warto napisać w pozwie o uchylenie alimentów?
Na wypadek gdyby Sąd nie stwierdził przesłanek do uchylenia całości obowiązku alimentacyjnego warto pomyśleć o tym aby wnieść o obniżenie wysokości alimentów. Warto też złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia na czas postępowania sądowego. W jakim celu? Jeśli uda się uchylić obowiązek alimentacyjny lub obniżyć wysokość świadczenia, to odzyskanie wpłaconych kwot z datą wsteczną może okazać się bardziej skomplikowane.
Gdzie złożyć pozew o uchylenie alimentów?
Pozew o uchylenie świadczenia alimentacyjnego należy złożyć do wydziału rodzinnego sądu rejonowego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Samo postępowanie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, polega na ustaleniu przesłanek do uchylenia obowiązku alimentacyjnego lub stwierdzenia, że obowiązek ustał oraz kiedy to nastąpiło więc muszą pojawić się argumenty i dowody, które to potwierdzą.
Jakie mogą być potencjalne dowody w sprawie? Wszystko to, co wykaże, że istotnie zmniejszyła się Twoja możliwość zarobkowa i majątkowa jako osoby płacącej alimenty lub też zwiększyła się lub zmniejszyła potrzeba osoby uprawnionej do pobierania alimentów.
W toku sprawy możliwe jest oczywiście zawarcie przez strony ugody, jeśli uznają one zgodnie, że obowiązek alimentacyjny ustał. Sąd w takim wypadku umorzy postępowanie w sprawie.
Ile kosztuje sprawa o uchylenie alimentów?
Opłata od pozwu, którym wnosimy o uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest opłatą stosunkową . Rodzic wpierw musi ustalić wartość przedmiotu sporu – na którą składają się świadczenia alimentacyjne za cały rok. Opłatę należy wówczas uiścić wraz z wniesieniem pozwu do sądu.
Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków?
Chcąc uchylić ciążący obowiązek alimentacyjny lub choćby zmniejszyć kwotę świadczenia warto zdawać sobie sprawę z usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Analiza obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że pomimo, że ojciec może żądać rozliczenia wydatków, nie istnieją prawne instrumenty, które nakłoniłyby matkę dziecka do ich przedstawienia. Matka może ujawnić wyliczenie z własnej woli, jednakże praktyka pokazuje, że nie zdarza się to często.
Kwestia, czy osoba płacąca alimenty ma prawo wglądu do wydatków, nie jest jednak całkowicie zamknięta. W przypadku złożenia pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego lub obniżenie alimentów, reprezentujący dziecko w sprawie rodzic, w ramach obrony przyjętej poprzednio kwoty alimentów, będzie przynajmniej w pewnym zakresie musiał uzasadnić, aktualne potrzeby dziecka oraz przedstawić kwoty potrzebne na ich zaspokojenie. Pośrednio, ale umożliwi to weryfikację na co przeznaczane są dotychczas wypłacane alimenty.
Co gdy wyrok sadowy jest dla nas niekorzystny?
W przypadku gdy nie zgadzasz się z wyrokiem sądowym, przysługuje ci prawo do złożenia apelacji od niekorzystnego wyroku w terminie 14 dni od chwili otrzymania wyroku wraz z jego pisemnym uzasadnieniem. Jak napisać apelację w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego oraz sporządzić wniosek o uzasadnienie wyroku możesz dowiedzieć się od adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego. Gdzie złożyć apelację? Do sądu okręgowego.
Musisz wiedzieć, że każdy pojedynczy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i jeżeli samodzielnie nie potrafisz, albo złożyć pozwu albo przygotować się do rozprawy, bądź masz wątpliwości i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat obowiązku alimentacyjnego możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia adwokata. Kancelaria specjalizuje się w tego typu sprawach i w każdej chwili możesz do nas zadzwonić lub napisać i umówić się na rozmowę.
Jak pomocny jest ten post?
Oceń artykuł
Średnia ocena 3.5 / 5. Głosów: 15
Brak ocen
- Posiadanie narkotyków – co grozi za posiadania narkotyków oraz jak złagodzić karę? - 2024-04-04
- Separacja Warszawa Adwokat - 2024-02-28
- Pozew o alimenty – przewodnik - 2024-02-20