Kiedy warto wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka?
Sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie należą do jednych z najbardziej obciążających psychicznie postępowań – dowodzenie winy przysparza wielu problemów, zarówno pod kątem merytorycznym jak i emocjonalnym. „Pranie brudów” z nieudanego małżeństwa jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla większości osób, które decydują się na rozwiązanie swojego związku na drodze sądowej.
Sprawy o rozwód z orzekaniem o winie charakteryzują się dużą złożonością. Rzadko występuje sytuacja, w której strona pozwana nie decyduje się bronić przed sądem i nie próbuje dowieść, iż obie lub wyłącznie druga strona była winna rozkładowi pożycia małżeńskiego. To prowadzi do konieczności odpowiedniego przygotowania dowodów, co najczęściej wiąże się z trudnymi wspomnieniami, związanymi z silnymi negatywnymi emocjami.
Należy pamiętać, że, w zakresie winy istnieją cztery możliwości orzeczenia rozwodu:
- Rozwód bez orzeczenia o winie,
- Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron,
- Rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednej ze stron,
- Rozwód z orzeczeniem, że żadna ze stron nie jest winna rozkładu pożycia.
W związku z tym, sąd będzie badał, czy rzeczywiście rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił wyłącznie ze względu na zachowanie bądź zaniechanie jednej ze stron. Mimo, iż wielokrotnie następuje sytuacja, w której wydaje się, że jedna ze stron zawiniła znacznie bardziej, to sąd jest zobowiązany ocenić, czy w zachowaniu drugiej strony również nie wystąpiło zawinione działanie bądź zaniechanie. Nie ma możliwości wydania wyroku w oparciu o swoiste „ważenie” winy. Jeżeli obie strony zostaną uznane za winne, nawet jeżeli ich wina wydaje się nieproporcjonalna, sąd powinien wydać orzeczenie rozwodu z obopólnej winy stron. Z tego względu, niezwykle ważne jest dokładne przemyślenie decyzji o wniesieniu pozwu o rozwód z orzekaniem o winie.
Nie oznacza to jednak, iż wszczęcie takiego postępowania jest z góry skazane na porażkę. Odpowiednie przygotowanie do procesu w zakresie dowodów na potwierdzenie winy drugiej strony znacznie zwiększa szanse na wygranie procesu. W podjęciu właściwej decyzji nieoceniona może być pomoc dobrego adwokata rozwodowego. Dzięki doskonałej znajomości orzecznictwa sądowego, pomoże on ocenić sytuację, obrać strategię na postępowanie i przygotować skuteczne dowody.
Warto wspomnieć, iż nie istnieje zamknięty katalog przyczyn, które decydują o orzeczeniu rozwodu z winy strony. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, jednak można wskazać najczęściej występujące z tych przyczyn – należą do nich:
– zdrada,
– nadużywanie alkoholu,
– oziębłość emocjonalna,
– przemoc (fizyczna, psychiczna, ekonomiczna).
Zaistnienie tych okoliczności po stronie współmałżonka zdecydowanie zwiększa szanse na wygranie procesu.
Jakie są korzyści stwierdzenia wyłącznej winy drugiego małżonka?
Korzyści stwierdzenia winy drugiej strony w rozkładzie pożycia małżeńskiego mają wielorakie oblicza. Dla wielu skrzywdzonych małżonków jest to szansa na zdecydowaną poprawę kondycji psychicznej. Orzeczenie o winie małżonka, daje możliwość odzyskania pewności siebie po nieudanym związku, a także odzyskania wiary w istnienie sprawiedliwości.
Jednak najważniejszym, z punktu widzenia prawa, aspektem stwierdzenia winy drugiego małżonka jest możliwość zasądzenia alimentów na rzecz strony niewinnej. W takim przypadku, w razie istotnego pogorszenia się sytuacji materialnej niewinnego małżonka, sąd może orzec alimenty, również wtedy, gdy nie znajduje się on w niedostatku. Wynika to z tak zwanego rozszerzonego obowiązku alimentacyjnego małżonka ponoszącego wyłączną winę za rozkład pożycia stron.
Oznacza to, iż jeżeli orzeczenie rozwodu spowoduje istotne pogorszenie się sytuacji materialnej niewinnego małżonka, wyłącznie winny małżonek będzie zobowiązany przeznaczać środki na usprawiedliwione potrzeby małżonka niewinnego. W związku z tym, sąd powinien porównać hipotetyczną sytuację, w której nie doszło do orzeczenia rozwodu, a małżonkowie kontynuują pożycie, z sytuacją zaistniałą po orzeczeniu rozwodu.
Usprawiedliwione potrzeby niewinnego małżonka, będą zatem uzależnione również od stopy życiowej, w jakiej się znajdował przed orzeczeniem rozwodu. Nie oznacza to jednak, iż stronom przysługuje wówczas prawo do równej stopy życiowej. W orzecznictwie przyjmuje się więc, iż właśnie niedostatek małżonka niewinnego i stopa życiowa małżonka winnego stanowią granice orzekania w zakresie wysokości alimentów na rzecz byłego małżonka.
Alimenty zasądzone na niewinnego małżonka są orzekane bez ograniczenia czasowego. Są dwie możliwości wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego w tej sytuacji. Jedną z nich jest śmierć jednej ze stron, a drugą – wejście uprawnionego w ponowny związek małżeński. Nie będzie miało wpływu na obowiązek alimentacyjny ponowne wejście w związek małżeński małżonka wyłącznie winnego rozkładowi pożycia. Oznacza to, iż rozszerzony obowiązek alimentacyjny daje znacznie dłuższą gwarancję otrzymywania środków na usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, niż miałoby to miejsce przy orzeczeniu rozwodu bez orzekania o winie. Wtedy bowiem obowiązek alimentacyjny małżonka dotyczy wyłącznie sytuacji, w których małżonek uprawniony znajduje się w niedostatku. Ten obowiązek jest również ograniczony czasowo – trwa 5 lat od momentu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.
Szybki rozwód. Jak go uzyskać?
Jeżeli Państwa głównym celem jest uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie i zamknięcie danego rozdziału życia, pozew rozwodowy z wyłącznej winy drugiego małżonka do tego celu nie przybliży. Dlaczego? Bo Sąd, aby ustalić winę, musi najczęściej zapoznać się z dowodami, przesłuchać świadków i strony, przeanalizować materiał dowodowy, przemyśleć wysokość alimentów przyznanych małżonkowi niewinnemu. Uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie jest oczywiście możliwe w sytuacji zgodności stron co do żądań objętych pozwem i braku wątpliwości sądu.
Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.
Skontaktuj się z nami
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Oprócz satysfakcji moralnej i poczucia sprawiedliwości, rozwód z orzeczeniem o winie może znacznie wpłynąć na kwestie finansowe. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a z powodu rozwodu sytuacja materialna małżonka niewinnego pogorszy się w sposób istotny, sąd może zobowiązać winnego małżonka do zaspokajania potrzeb niewinnego, czyli do świadczeń alimentacyjnych. Najczęściej, gdy mamy do czynienia z dysproporcją w dochodach i majątku, można dążyć nawet do wyrównania stóp życiowych.
Podsumowanie:
Postępowanie w sprawach o rozwód z orzekaniem o winie stanowi najczęściej bardzo duże obciążenie psychiczne dla obu jego stron. Należy dobrze przemyśleć swoją sytuację przed podjęciem decyzji o wszczęciu takiego postępowania. Korzyści z wygranej sprawy, mogą być jednak bardzo przekonujące. Dobry adwokat rozwodowy pomoże ocenić sytuację i podjąć właściwą decyzję. W przypadku pogorszenia się sytuacji materialnej niewinnego małżonka po orzeczeniu rozwodu, sąd może zasądzić alimenty, które pozwolą zrekompensować w pewnym stopniu straty w porównaniu z sytuacją, w której małżeństwo funkcjonowałoby prawidłowo.
Jeżeli rozważają Państwo rozwód, warto najpierw skonsultować swoją sprawę z Adwokatem, a następnie skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika. Więcej informacji: [email protected]
Formularz Kontaktowy
Jak pomocny jest ten post?
Oceń artykuł
Średnia ocena 0 / 5. Głosów: 0
Brak ocen
- Co daje intercyza małżeńska – wady, zalety oraz koszty - 2024-10-14
- Posiadanie narkotyków – co grozi za posiadania narkotyków oraz jak złagodzić karę? - 2024-04-04
- Separacja Warszawa Adwokat - 2024-02-28