Jak uzyskać jak najwyższe alimenty na dziecko?
Współcześnie wszyscy widzimy, że koszty życia drastycznie wzrastają. Utrzymanie dziecka staje się coraz bardziej kosztowne, szczególnie, jeżeli jesteśmy samotnym rodzicem. W razie braku dobrowolnej zapłaty alimentów na dziecko w odpowiedniej wysokości, możemy podjąć odpowiednie kroki prawne i wejść na drogę postępowania sądowego. Sąd określi kwotę, którą powinniśmy dostawać na dziecko biorąc pod uwagę różne czynniki. Jak uzyskać jak najwyższe alimenty na dziecko? Jak przygotować się do sprawy i jak ją wygrać? Tych wszystkich informacji dowiesz się w niniejszym artykule.
Jak uzyskać wysokie alimenty?
Wiele osób po rozwodzie zastanawia się, jak uzyskać wysokie alimenty na dziecko? Aby zainicjować postępowanie przed sądem, najpierw należy wystąpić z pozwem na piśmie. Sprawą może zająć się sąd właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka lub sąd byłego partnera. Najlepiej wybrać miejsce bliskie swojemu adresowi zamieszkania, ponieważ na jednej rozprawie się nie skończy.
W rozprawie dziecko, które nie jest pełnoletnie, występuje w charakterze powoda a rodzic składający pozew jest jego przedstawicielem, który załatwia wszelkie formalności.
Jako przedstawiciel musisz wskazać:
- Strony postępowania – imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL powoda oraz pozwanego,
- Wartość przedmiotu sporu – czyli sumę alimentów za jeden rok. Aby to zrobić, mnożymy kwotę alimentów jakich żądamy razy 12 miesięcy.
- Kwotę miesięczną alimentów – uwzględnij wszystkie wydatki jakie ponosisz na utrzymanie dziecka.
- Zabezpieczenie – przyznanie tymczasowych alimentów na czas trwania sprawy.
Przygotowany pozew z tymi informacjami należy złożyć w dwóch egzemplarzach do sądu.
Przygotowanie do sprawy o alimenty
Przygotowując się do sprawy o wysokie alimenty należy być przygotowanym i zabrać ze sobą wszystkie dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dziecka. W uzyskaniu jak najwyższych alimentów bezcenna będzie pomoc adwokata, który będzie wiedział jak skutecznie poprowadzić sprawę. Nie bez znaczenia jest obeznanie w procedurach oraz doświadczenie na sali sądowej. Doświadczony specjalista znacząco zwiększa szansę na wygraną.
W sprawie o alimenty warto posłużyć się wszelkimi dokumentami i paragonami, które udowodnią wydatki na potrzeby dziecka np. różne produkty, wózek, zabawki, odzież dziecięcą itd. Dobrym argumentem do wnoszenia o wysokie alimenty będzie realny wzrost cen produktów oraz usług, który dotkliwie odczuwamy w dzisiejszych czasach.
Alimenty – zasada równej stopy życiowej
Orzecznictwo sądowe wypracowało pewną zasadę, która polega na tym, iż jeśli rodzice mają duże możliwości majątkowe i zarobkowe, to potrzeby ich dzieci powinny być zaspokajane na wyższym poziomie niż podstawowym. Dziecko ma prawo korzystać z takich samych przywilejów, udogodnień i usług jak rodzice. Jeżeli ojciec może spędzić wakacje w luksusowym hotelu za granicą, dziecko powinno mieć możliwość odbycia takiej samej wycieczki. Co prawda nie jest to sprawa niezbędna do życia, jednak dziecko powinno mieć prawo do takich samych przyjemności jak rodzic.
Jak ustalić wysokość alimentów?
Według ustawodawcy, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Jeżeli pozwany o alimenty ma duże zarobki, np. jest menedżerem dużej firmy i może pozwolić sobie na wiele przyjemności, dziecko powinno mieć zapewnione życie na podobnym poziomie do zobowiązanego. Sąd przy ustalaniu wysokości alimentów patrzy także na miesięczne koszty utrzymania dziecka. Standard jego życia po rozstaniu rodziców nie może w żadnym stopniu ulec pogorszeniu.
Na ustalenie wysokości alimentów mają także wpływ: dotychczasowe koszty utrzymania dziecka, takie jak opłaty związane z mieszkaniem, wyżywienie, ubrania, buty, środki higieny, edukacja i wydatki szkolne, kursy i zajęcia dodatkowe, leczenie, koszty ferii i wakacji dzielone na 12 miesięcy, koszty dojazdów do szkoły, zabawki i rozrywka, wyposażenie pokoju oraz abonament telefoniczny. Oprócz podstawowych potrzeb dziecka na wysokość alimentów mają także wpływ potrzeby wynikające z dorastania.
Sąd bierze pod uwagę zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem. Jeżeli jest ono małe, prawdopodobnie zarządzi wyższe alimenty. Jeżeli rodzic zobowiązany do płacenia nie ma pracy, sąd ustali wysokość alimentów szacując na podstawie jego możliwości na rynku pracy.
Jakie są najwyższe alimenty na dziecko? Według Polskiego prawa nie ma wskazanej minimalnej ani maksymalnej kwoty alimentów na dziecko, jakie powinien pokrywać jeden z rodziców.
Jak wygrać sprawę o alimenty?
W sprawach sądowych o wysokie alimenty najważniejszą, decydującą kwestią są dowody. Na stronie powodowej, która występuje z pozwem o alimenty, spoczywa tzw. ciężar dowodu – zgodnie z art. 232 Kodeksu Postępowania Cywilnego strony są zobowiązane posiadać dowody do stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Aby na przykład udowodnić, że dziecko jest biologicznym potomkiem pozwanego, należy do pozwu dołączyć akt urodzenia dziecka. Kluczem do wygrania sprawy jest udowodnienie każdego występującego faktu: dobrej pracy pozwanego, wysokich dochodów, pożądanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych, braku zainteresowania dzieckiem itd. W pozwie o alimenty można zawnioskować, aby sąd zobowiązał pozwanego do przedłożenia zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy lub rocznej deklaracji PIT.
Pozew o wyższe alimenty
Jeżeli dotychczas zasądzone alimenty nie spełniły naszych oczekiwań a przede wszystkim potrzeb dziecka, można zażądać ich podwyższenia. Obowiązek alimentacyjny może zostać zwiększony, jeśli nastąpił wzrost potrzeb uprawnionego (np. dziecko dorasta, potrzebuje nowych ubrań i kosmetyków oraz ma większe zapotrzebowanie na produkty żywnościowe), wzrost wynagrodzenia zobowiązanego (np. awans w pracy), zwiększenie majątku zobowiązanego (np. wygranie na loterii, zobowiązany do alimentów został milionerem).
Pozew o podwyższenie alimentów powinien zawierać:
- datę sporządzenia pozwu,
- sąd do którego jest kierowany,
- wskazanie stron – powoda oraz pozwanego,
- wskazanie wartości przedmiotu sporu,
- datę wymagalności roszczenia,
- odpis żądania, np. “żądam podwyższenia alimentów zasądzonych wyrokiem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 11 września 2022 r. w sprawie III RC 54/17 z kwoty 600 zł do 1200 zł miesięcznie“,
- informację, czy strony podjęły próbę pozasądowego rozwiązania sporu,
- uzasadnienie (przyczynę, która uzasadnia żądanie podwyższenia alimentów),
- odpis wyroku lub ugody.
Następnie należy podpisać pozew, załączyć do niego niezbędne dokumenty i jeden odpis dla strony przeciwnej.
Alimnty – podsumowanie
Podwyższenie alimentów na dziecko lub ubieganie się o wysokie alimenty jest uzasadnione, jeżeli nasz były partner posiada dobre zarobki i dobre kwalifikacje zawodowe. Dziecko nie powinno mieć niższego standardu życia niż rodzic – jeżeli możliwa jest inwestycja w jego edukację i podróże, powinno móc z tego korzystać. Niestety, aby uzyskać wysokie alimenty czasami trzeba udać się na drogę sądową, aby sąd zdecydował, jaką kwotę może zapłacić pozwany. Ma na to wpływ wiele czynników dotyczących pozwanego, posiadane przez nas dowody oraz skuteczność i doświadczenie naszego prawnika. Jeżeli chcemy uzyskać wysokie alimenty warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii prawniczej.
Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.
Skontaktuj się z nami
Jak pomocny jest ten post?
Oceń artykuł
Średnia ocena 0 / 5. Głosów: 0
Brak ocen