Dla kogo uproszczona restrukturyzacja z Tarczy 4.0?
Podmioty, które niedawno popadły w problemy finansowe – mogą odetchnąć z ulgą i przyjrzeć się nowemu rozwiązaniu, które wprowadził ustawodawca. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą Tarczy 4.0 – możliwe jest zatem skorzystanie z uproszczonej restrukturyzacji już teraz. Elementem wyróżniającym to postępowanie restukturyzacyjne spośród innych postępowań, mających na celu ochronę dłużnika przed upadłością, jest możliwość zawieszenia egzekucji i wszczęcia postępowania bez decyzji sądu. Aby zainicjować uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wystarczy zawrzeć umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i dokonać obwieszczenia w MSiG. Rozwiązanie jest dedykowane dla firm w kryzysie, które utraciły płynność finansową i nie są w stanie regulować swoich bieżących zobowiązań pieniężnych.
Kontrowersje wokół nowego rozwiązania?
Związek Banków Polskich wskazał, że proponowane rozwiązanie wprowadza skrajnie uproszczone postępowanie, wdrażane przez dłużnika i nadzorcę układu bez nadzoru czy udziału sądu lub innego niezależnego organu, co może skutkować powstaniem patologii w procesach gospodarczych. Należy przyznać, że wierzyciele mogą obawiać się nowych rozwiązań, ale nie powinni z automatu przekreślać tej procedury. Po pierwsze – wierzyciele nigdy nie mieli znacznego udziału w procesie podejmowania decyzji o restrukturyzacji przez sąd, dowiadując się o otwarciu postępowania układowego lub sanacyjnego od nadzorcy/zarządcy lub z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Po drugie, uproszczenie postępowania restrukturyzacyjnego ma na celu również wyeliminowanie innej „patologii”, mianowicie: przeciążone upadłościami konsumenckimi sądy działały zbyt wolno i nieefektywnie, a ich opieszałość w tym zakresie przyczyniała się często do niepowodzenia restrukturyzacji. Aby restrukturyzacja była skuteczna, musi być szybka. Jeżeli w wyniku utraty płynności spółka na jakiś czas zaprzestaje prowadzić działalność, to często nie ma już czego restrukturyzować. Obserwujemy to nawet na przykładzie przestoju wywołanego COVID-19 – odbudowanie firmy po dwóch miesiącach kryzysu stanowi wyzwanie, nawet gdy kapitały rezerwowe wystarczały na pokrycie kluczowych zobowiązań.
Jak skorzystać z dobrodziejstwa uproszczonej restrukturyzacji?
W pierwszej kolejności warto wybrać doradcę restrukturyzacyjnego, który pomoże przejść cały proces i z którym podpisana zostanie umowa uprawniająca do wszczęcia postępowania. Doradca powinien zweryfikować, czy firma kwalifikuje się do postępowania oraz czy jest to dla niej optymalne rozwiązanie. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne będzie dużo tańsze niż tradycyjne postępowanie przed sądem, a zatem mogą o tym myśleć również mniejsi przedsiębiorcy. Po podpisaniu umowy niezbędne będzie przygotowanie kilku wymienionych w Tarczy 4.0 dokumentów oraz obwieszczenie o restrukturyzacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i poszukujesz doradcy restrukturyzacyjnego, napisz na [email protected].
Jak pomocny jest ten post?
Oceń artykuł
Średnia ocena 0 / 5. Głosów: 0
Brak ocen