Zdrada jako przyczyna rozwodu – konsekwencje, kiedy się liczy, kiedy usprawiedliwiona
Zdrada najczęściej wiąże się z ogromnym cierpieniem – nie tylko osoby zdradzonej, ale nieraz również osoby zdradzającej. Jest to również jedna z najczęstszych przyczyn orzekania rozwodów. O czym nie każdy pamięta, zdrada może przybierać nie tylko postać fizycznego kontaktu z inną osobą, ponieważ może mieć również charakter wyłącznie emocjonalny.
ZDRADA PSYCHICZNA
Zdrada psychiczna w dzisiejszych czasach jest coraz częstszym zjawiskiem. Ze względu na rozwój różnego rodzaju komunikatorów internetowych, wiele osób utrzymuje intymne kontakty w ukryciu przed małżonkiem właśnie za ich pomocą. Zdrada emocjonalna może polegać na częstych, prywatnych rozmowach z osobą trzecią, troszczeniu się o nią, czy zwierzaniu się. Tego rodzaju działanie może boleć równie mocno co zdrada fizyczna. Zdrada psychiczna jest złamaniem przysięgi dotyczącej wierności wobec małżonka, brakiem lojalności i naruszeniem zasady poufności. Poprzez dzielenie się z inną osobą intymnymi zdarzeniami ze swojego życia, często prowadzi do utraty zaufania przez drugiego małżonka.
Nawet ukrywana przez długi czas zdrada psychiczna może prowadzić do rozkładu pożycia małżeńskiego. Utrzymywanie kontaktów z osobą trzecią może prowadzić do zaniedbania swojego małżonka, braku chęci do wspólnie spędzanego czasu czy nawet utrzymywania więzi fizycznych.
Dobry adwokat rozwodowy pomoże ocenić sytuację i doradzić, czy w danej sytuacji istnieje szansa udowodnienia zdrady i czy dana sytuacja rzeczywiście doprowadziła do rozkładu pożycia małżeńskiego.
ZDRADA FIZYCZNA
Zdrada fizyczna jest oczywistym naruszeniem zasady wierności obowiązującej małżonków zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Oznacza to, iż bez wątpienia kontakt seksualny z osobą trzecią może skutkować orzeczeniem o winie zdradzającego małżonka w rozkładzie pożycia. Samą zdradę fizyczną definiuje się jako dobrowolny akt płciowy z osobą spoza małżeństwa. Nie będzie miała zatem znaczenia płeć osoby, z którą dokonana jest zdrada. Istotnym natomiast jest tu aspekt dobrowolności, ponieważ osobie, która przystępuje do aktu płciowego z osobą trzecią, będąc w stanie wyłączającym świadomość, nie będzie można przypisać winy. Oczywistym jest również to, iż małżonek, który pod wpływem groźby lub przymusu odbył stosunek płciowy z osobą trzecią, nie zostanie uznany za zdradzającego.
WPŁYW ZDRADY NA ORZEKANIE O WINIE W ROZKŁADZIE POŻYCIA
Zdrada, czy to psychiczna, czy fizyczna, jest naruszeniem obowiązków małżeńskich zawartych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jest również nagannie oceniana społecznie i etycznie. W związku z tym, nie ulega wątpliwości, iż może zostać uznana jako przyczyna zaistnienia rozkładu pożycia małżeńskiego i skutkować orzeczeniem o winie małżonka, który zdrady się dopuścił. Należy jednak pamiętać, iż zdrada sama w sobie nie jest przesłanką orzeczenia rozwodu, ponieważ do tych należy wyłącznie trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a więc ustanie między małżonkami więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej.
Jeżeli zatem zdrada nie doprowadzi do ustania którejkolwiek z owych więzi, sąd nie orzeknie, iż stała się ona przyczyną rozkładu pożycia. Żeby sąd orzekł rozwód, musi zaistnieć ustanie wszystkich wspomnianych więzi, a zdrada musi przyczynić się do ustania chociaż jednej z nich.
Należy również pamiętać, iż między zdradą a rozkładem pożycia musi istnieć związek przyczynowy, co oznacza, iż sąd nie orzeknie rozwodu z powodu zdrady, jeżeli więzi między małżonkami ustały zanim do niej doszło. Co za tym idzie, nie orzeknie, iż małżonek który dopuścił się zdrady zostanie uznany winnym rozkładu pożycia.
W praktyce jednak bardzo często się zdarza, że to właśnie zdrada prowadzi do rozkładu pożycia małżeńskiego. Jako złamanie zasady wierności prowadzi do utraty zaufania współmałżonka, może powodować zmniejszanie się poziomu pewności siebie u zdradzonej strony czy do częstszych kłótni między małżonkami. Te wydarzenia mogą bez wątpienia prowadzić do osłabiania się i całkowitego wygaśnięcia więzi małżeńskich. Wówczas nie ulega wątpliwości, iż zdrada doprowadziła do rozkładu pożycia małżeńskiego, a sąd może orzec wyłączną winę małżonka, który się jej dopuścił.
Należy jednak pamiętać, iż zdrada może też wynikać z zachowania drugiej strony. W przypadku gdy jeden z małżonków unika kontaktu z drugim, nie chce prowadzić relacji i utrzymywać pożycia małżeńskiego, zdarzają się sytuacje, w których drugi małżonek szuka „pocieszenia” w rękach osoby spoza małżeństwa. W takiej sytuacji, sąd będzie zmuszony ocenić, czy zachowanie pierwszego małżonka nie przyczyniło się do takiego zachowania drugiego.
DOWODY NA ZDRADĘ
Jak większość postępowań sądowych, sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie charakteryzują się koniecznością odpowiedniego przygotowania w zakresie dowodowym. W dużej mierze postępowania tego rodzaju opierają się oczywiście na zeznaniach świadków, jednak bez wątpienia pomocne mogą okazać się innego rodzaju dowody. Najczęściej powoływane w takich sprawach są: zdjęcia, SMS-y, nagrania, maile, zrzuty ekranu, czy bilingi rozmów potwierdzające utrzymywanie intymnych relacji małżonka z osobą trzecią. Dobry adwokat rozwodowy pomoże dobrać odpowiednie dowody do postępowania oraz udowodnić winę zdradzającego małżonka w zakresie rozkładu pożycia.
Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz może pomóc w ustaleniu, czy zachodzi podstawa do nieważności oraz wnieść skargę o wznowienie postępowania.
Skontaktuj się z nami
PODSUMOWANIE
Zdrada małżeńska sama w sobie nie jest przesłanką orzeczenia rozwodu. Żeby sąd orzekł rozwód konieczny jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Nie ulega jednak wątpliwości, iż zdrada jest złamaniem obowiązków małżeńskich, w związku z czym, jeżeli doprowadzi do rozkładu pożycia, może skutkować stwierdzeniem winy małżonka który się jej dopuścił.
W procesie o rozwód niezwykle pomocny będzie dobry adwokat rozwodowy, który oceni czy zdrada doprowadziła do rozkładu pożycia małżeńskiego, przeprowadzi przez całe postępowanie i da wsparcie merytoryczne i psychiczne podczas jego trwania.
Jak pomocny jest ten post?
Oceń artykuł
Średnia ocena 4.4 / 5. Głosów: 7
Brak ocen