Spis Treści
show
4.9
(659)
Spis Treści
show
Rozwód jest trudnym emocjonalnie przeżyciem, jednakże po podjęciu decyzji, priorytetem małżonków powinno być sprawne i szybkie przeprowadzenie postępowania. Równie ważne pozostają kwestie majątkowe – podział majątku, czy alimenty na dzieci/małżonka.
Pierwszym etapem jest konsultacja z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym i szczegółowe określenie poszczególnych punktów pozwu o rozwód. Następnie profesjonalny pełnomocnik przygotowuje pozew i uzyskuje materiał dowodowy do sprawy. Małżonek żądający rozwodu musi podjąć decyzję, czy będzie wnosił o rozwód z ustaleniem winy drugiej strony, czy też chce się rozwiązać małżeństwo za porozumieniem stron.
Kolejnymi istotnymi aspektami, które należy przesądzić są:
- opieka nad dziećmi (kwestia władzy rodzicielskiej, częstotliwości kontaktów z drugim rodzicem, miejsca zamieszkania dziecka);
- alimenty na małoletnie dzieci oraz na byłą żonę/ byłego męża (w tym zagadnienie zabezpieczenia alimentów na czas trwania postępowania rozwodowego);
- sprawy majątkowe (możliwość przeprowadzenia podziału majątku w postępowaniu rozwodowym).
Poniżej znajdują się najczęstsze pytania klientów w sprawach rozwodów i odpowiedzi adwokat Anny Wołczkiewicz.
Alimenty
Orzeczenie o winie
Podział majątku
Doświadczenie
Członek Izby Adwokackiej w Warszawie i Doradca Restrukturyzacyjny (nr 1266). Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od 2015 roku prowadzi własną praktykę jako adwokat, a doświadczenie zawodowe zdobywała już od 2010 roku. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, rodzinnym, sporach sądowych, prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Jako adwokat rozwodowy prowadzi szereg skomplikowanych spraw o rozwód i podział majątku wspólnego. Kancelaria rozwody przeprowadza szybko i skutecznie, posiłkując się wiedzą prawników od rozwodów – specjalizujących się wyłącznie w tej dziedzinie prawa, co daje gwarancję rzetelności w tej tematyce.
Jak napisać pozew o rozwód?
Przygotowanie pozwu o rozwód tak, aby nie zawierał on braków formalnych i Sąd go przyjął nie jest bardzo prostym zadaniem dla osoby, która nie ma doświadczenia i wiedzy prawniczej. Nie jest to jednak niemożliwe, szczególnie w prostych sprawach, gdzie możliwe jest porozumienie stron i z małżeństwa nie ma małoletnich dzieci.
W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że aby uzyskać rozwód musi być spełniona przesłanka pozytywna. Przesłanką tą jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Należy wykazać, że między małżonkami ustały określone więzi oraz że małżonkowie nie widzą już szans na ratowanie małżeństwa. Dobrze jest gdy małżonkowie podejmowali próby ratowania związku, ale nie jest to warunek konieczny. W uzasadnieniu pozwu należy skupić się również na tym, że nie ma przesłanek negatywnych skutkujących odmową udzielenia rozwodu. Najczęściej chodzi o wykazanie, że orzeczenie rozwodu nie wpłynie negatywnie na dzieci.
W pozwie o rozwód należy wskazać wszystkie dowody, które zmierzają do wykazania tych przesłanek. Z prawnikiem należy również omówić temat:
- czy wnioskujemy o rozwód z orzeczeniem o winie, czy też dążymy do rozwodu za porozumieniem stron bez przesądzenia kto jest winny rozkładu pożycia;
- czy możemy żądać alimentów dla siebie w związku z rozwodem;
- czy i w jakiej wysokości możemy żądać alimentów na dzieci;
- czy chcemy orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania;
- kto będzie rodzicem wiodącym dla dziecka/dzieci, gdzie dziecko będzie miało miejsce zamieszkania;
- komu zostanie powierzona władza rodzicielska nad małoletnimi dziećmi i jaka będzie częstotliwość kontaktów z drugim rodzicem;
- czy żądać zabezpieczenia alimentów oraz kontaktów na czas trwania postępowania rozwodowego;
- czy wystąpić o podział majątku wspólnego i w jaki sposób podzielić majątek zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa;
- jakie dowody zebrać i przedstawić w sądzie.
Jak widać zagadnień jest na tyle dużo i mają one taką doniosłość, że należy skorzystać z usług dobrego adwokata.
Jako Kancelaria w Warszawie specjalizujemy się w tych sprawach od lat, a doświadczenie i zaangażowanie pozwala osiągać nam satysfakcjonujące dla klientów rozstrzygnięcia tych ważnym dla nich spraw.
Jak wygląda postępowanie rozwodowe?
W Polsce orzec rozwiązanie małżeństwa przez rozwód może wyłącznie Sąd wyrokiem. Nie ma możliwości uzyskania rozwodu w trybie administracyjnym, gdzie urzędnik wydaje szybką decyzję, a wszystko odbywa się pisemnie. Co prawda, pojawiają się pomysły, aby najprostsze sprawy w taki sposób rozstrzygać, ale temat ten, jak na razie nie spotkał się z aprobatą ustawodawcy.
Oznacza to oczywiście zarówno duży stopień formalizmu, ponieważ stosujemy do tych spraw przepisy kodeksu postępowania cywilnego, ale również dodatkowy stres na sali sądowej dla strony występującej bez adwokata.
Postępowanie inicjuje złożenie pozwu do Sądu Okręgowego. Jeżeli pozew jest prawidłowo przygotowany i zawiera wszystkie wymagane elementy sprawie nadaje się bieg. Zostaje wyznaczony sędzia oraz są do sprawy przedzieleni konkretni ławnicy. Sąd przesyła odpis pozwu drugiej stronie (małżonkowi) i zobowiązuje do udzielenia odpowiedzi.
Kolejnym etapem jest wyznaczenie rozprawy. Podczas rozprawy strony zostają przesłuchane, często zeznają również świadkowie, składa się wnioski dowodowe, zastrzeżenia do protokołu.
Dobry adwokat potrafi sprawić, że klient na sali czuje się bezpiecznie i bardziej komfortowo. To on zadaje świadkom i stronom pytania, wnosi zastrzeżenia do protokołu, formułuje właściwie wnioski dowodowe, odpowiada na pytania sądu, w odpowiednim momencie może prosić o przerwę.
Czy rozwód można uzyskać na pierwszej rozprawie? Z reguły jest to możliwe w sprawach, gdzie nie istnieje spór i nie muszą być przesłuchiwani świadkowie oraz sąd nie bada winy za rozkład pożycia. W bardziej skomplikowanych sprawach możliwe jest kilka rozpraw. Należy też mieć świadomość, że postępowanie w Polsce jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że strona niezadowolona z wyroku może złożyć apelację, co powoduje, że małżonkowie formalnie nie są rozwiedzeni.
Ile trwa rozwód?
W bardzo prostych postępowaniach rozwodowych można uzyskać rozwód nawet w dwa miesiące, ale w sprawach skomplikowanych może to trwać nawet dwa lata w pierwszej instancji w sądzie. Jeżeli mamy do czynienia z rozwodem za porozumieniem stron, a małżonkowie nie mają dzieci sprawa może się zakończyć podczas pierwszej rozprawy.
W przypadku konieczności przesłuchania kilku świadków, dużego skonfliktowania małżonków, przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego niezbędne jest wyznaczenie kilku rozpraw.
Rozprawy wyznaczane mogą być bardzo szybko, ale im większy Sąd i obłożenie sprawami, tym dłuższe terminy między nimi. W niektórych sądach na wyznaczenie pierwszej rozprawy od momentu wpływu sprawy możemy czekać nawet rok.
Ile kosztuje rozwód? Jakie jest wynagrodzenie adwokata?
Koszty postępowania zależą od kilku czynników, ale sama opłata sądowa od pozwu wynosi 600 złotych. Dodatkową opłatę trzeba uiścić w przypadku żądania podziału majątku w pozwie rozwodowym lub przy żądaniu eksmisji małżonka. Za wniosek o zasądzenie alimentów na dzieci nie płaci się. Za wniosek o alimenty na małżonka jest opłata, ale uiszcza się ją w momencie rozstrzygnięcia i ponosi ją przegrywający sprawę.
Wynagrodzenie adwokata zależy od wielu czynników i oczywiście podwyższa koszt rozwodu. Dobry adwokat jest jednak w stanie wywalczyć dla Klienta satysfakcjonujące rozstrzygnięcie zarówno w sferze majątkowej, jak i w sferze rodzinnej.
Alimenty, orzeczenie o winie, podział majątku są ważne, ale równie istotne jest dobro dzieci, czy szybkie rozstrzygnięcie sprawy.
Gdzie złożyć pozew rozwodowy?
Pozew o rozwód należy złożyć w Sądzie Okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jest to jednak sąd właściwy jedynie wówczas, gdy chociaż jedno z małżonków w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Pozew możemy złożyć za pośrednictwem poczty lub w biurze podawczym sądu. W przypadku powierzenia sprawy adwokatowi, to on kompletuje pozew, podpisuje go w imieniu klienta oraz składa w sądzie.
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie może znacząco wpłynąć na kwestie finansowe. Nie zawsze warto odpuszczać tę kwestię, aby mieć to już za sobą. Nie chodzi bowiem wyłącznie o moralne zwycięstwo, ale o dalej idące skutki prawne takiego rozstrzygnięcia. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a z powodu rozwodu sytuacja materialna małżonka niewinnego pogorszy się w sposób istotny, sąd może zobowiązać winnego małżonka do zaspokajania potrzeb niewinnego, czyli do świadczeń alimentacyjnych. Najczęściej, gdy mamy do czynienia z dysproporcją w dochodach i majątku, można dążyć nawet do wyrównania stóp życiowych. Może się okazać, że to rozstrzygnięcie przyczyni się do skutecznej walki o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Szerzej o tych kwestiach pisze na moim blogu:
Kiedy warto wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka?
Bardzo często w ramach konsultacji prawnych w mojej Kancelarii pada pytanie: Czy mam wnioskować o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka? Problem jest o tyle złożony, że nie zawsze wina w rozkładzie pożycia wina z zachowania jednej tylko strony. Czasami może być tak, że jeden z małżonków zdradził, bo drugi konsekwentnie odmawiał współżycia lub też po ustaleniu zdrady małżonka druga strona dopuściła się tego samego w akcie zemsty. Od konkretnego przypadku, ale też możliwości wykazania twierdzeń przed sądem będzie zależało ostateczne rozstrzygnięcie sądu.
Więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie można przeczytać w tym wpisie
Czy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego przy rozwodzie?
Co do zasady, przy podziale majątku wspólnego powinien zostać zastosowany równy podział składników majątku. Jednak w wyjątkowych sytuacjach sąd, na żądanie jednego z małżonków, może ustalić nierówny podział majątku wspólnego.
Więcej o nierównym podziale majątku można przeczytać w tym wpisie.
Rozwód a separacja – co wybrać?
Jeszcze kilka lat temu małżonkowie częściej decydowali się na separację. Dziś ta instytucja występuje bardzo rzadko, a w toku takiego postępowania podejmowana jest często decyzja o zmianie żądania na orzeczenie rozwodu. Dla orzeczenia separacji wystarczy zupełny rozkład pożycia, w praktyce można jej żądać od razu po nastąpieniu separacji faktycznej. Instytucja ma służyć uregulowaniu sytuacji prawnej małżonków żyjących w rozłączeniu. Ma być to również czas refleksji. Małżonkowie powinni podjąć decyzję, czy chcą dać sobie drugą szanse, czy ostatecznie się rozejść. Separacja orzeczona przez sąd powoduje ustanie między małżonkami wspólności majątkowej, pojawia się ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Rozdzielność zaś umożliwia podział majątku wspólnego nawet bez przeprowadzenia rozwodu. W okolicznościach danej sprawy może jednak zaistnieć potrzeba orzeczenia o rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, wtedy należy sięgnąć po inne rozwiązanie prawne. Separacja nie umożliwia natomiast zawarcia nowego związku małżeńskiego. W dzisiejszych czasach instytucja ta ma coraz mniejsze znaczenie.
Ile trwa postępowanie rozwodowe w Warszawie?
Na rozwód w Warszawie czeka się co najmniej kilka miesięcy nawet w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. W Warszawie mamy dwa Sądy Okręgowe, ale obłożenie sprawami jest na tyle duże, że Sądy mają długie terminy rozpraw. Gdy strony zmieniają stanowiska i osiągają porozumienie co do wszystkich punktów wyroku rozwodowego, warto poinformować o tym sąd. Sąd może wtedy podjąć decyzję o wyznaczeniu szybko terminu rozprawy rozwodowej.
Kancelaria Adwokacka Anna Wołczkiewicz prowadzi sprawy rozwodowe w sposób kompleksowy – uwzględniając zarówno aspekt majątkowy, jak i rodzinny. W ramach postępowania rozwodowego Kancelaria prowadzi sprawy bez orzekania o winie (szybko i skutecznie) oraz z orzeczeniem o winie współmałżonka.
Jesteśmy świadomi, jak z wrażliwą sferą mamy do czynienia w ramach rozstrzygania o istotnych sprawach dziecka, o kontaktach, o władzy rodzicielskiej – dlatego staramy się zawsze zaangażować w 100 procentach. Z powodzeniem reprezentujemy również ojców, którzy często nie wiedzą, jak mogą walczyć o swoje prawa.
Dbamy o sprawy majątkowe naszych klientów. Walczymy dla nich o najlepsze rozstrzygnięcie w sprawach o zaspokajania potrzeb rodziny, alimenty oraz podział majątku wspólnego.
W ramach naszej praktyki możemy:
- umówić się na wstępną konsultację, w ramach której wyjaśnimy klientowi kluczowe kwestie dotyczące rozwodu, separacji, alimentów, podziału majątku;
- przygotować pisma procesowe w wyżej wymienionych sprawach (pozew rozwodowy, odpowiedź na pozew rozwodowy, dalsze pisma przygotowawcze, pozew o separację, pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny, pozew o podwyższenie lub obniżenie alimentów, wniosek o podział majątku wspólnego, wnioski o zabezpieczenie)
- reprezentować klientów przed Sądem podczas rozpraw i w toku całego postępowania rozwodowego
Współpracujemy z detektywami, psychologami, mediatorami, aby jeszcze lepiej reprezentować klientów z Warszawy oraz z całej Polski.
Darmowa Wycena Sprawy
Skontaktuj się z nami by omówić swoją sprawę. Rozumiemy że sprawy rozwodowe są ciężkim okresem. Naszym celem jest ułatwienie tego procesu.
Jak pomocny jest ten post?
Oceń artykuł
Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów: 659
Brak ocen