Koronawirus Covid19

Jeżeli Twoje obroty znacznie się zmniejszyły, a płynność finansowa Twojej firmy została zachwiana –znajdź dobrego doradcę restrukturyzacyjnego.

Jeżeli zatrudniasz pracowników i nie wiesz, czy uda Ci się wypłacić pensje – koniecznie przeczytaj ten tekst.

Jeżeli szukasz rozwiązań skrojonych na miarę,  nie zastanawiaj się i umów na wstępną poradę prawną.

W Internecie pojawiło się ostatnio dużo treści, które są ze sobą sprzeczne, wzajemnie się wykluczają lub są nieprawdziwe. Debata nad ustawą antykryzysową spowodowała, że jeszcze przed uchwaleniem ostatecznej wersji ustawy – pojawiło się sporo komentarzy, które nie są już aktualne. Czas przygotowywania nowego prawa również miał wpływ na wiele nieścisłości w treści ustaw antykryzysowych i niekiedy trudno zrozumieć, co ustawodawca miał na myśli. Nastroje przedsiębiorców są na tyle pesymistyczne, że dokonują nerwowych ruchów – zawieszają, likwidują działalności, zwalniają dyscyplinarnie pracowników, wybiorczo zaspokajają wierzycieli.

W trudnych czasach ważne jest skupienie, analiza i szybkie wdrożenie nowych rozwiązań. Dopłaty do pensji pracowniczych, dofinansowanie kosztów zatrudnienia, wprowadzenie elastycznego czasu pracy, zwolnienie ze składek do ZUS, świadczenie postojowe dla małych firm – to wszystko rozwiązania z których można już skorzystać. Kolejną istotną kwestią są możliwości związane z przedłużeniem kredytu obrotowego i uzyskaniem gwarancji BGK.

Po wstępnej analizie tych możliwości  – ograniczenia kosztów pracowniczych i uzyskania dopłat, należy przejść do tematów związanych z redukcją kosztów najmu (powołując się na siłę wyższą) i innych kosztów stałych (rat leasingu). Oczywiście równie istotny jest temat przychodów – nie można pozwolić, aby obroty spadły do zera, bo to się nie obroni (zwłaszcza w przypadku branży, która nie jest dodatkowo chroniona). Na dalszym etapie wchodzą w grę negocjacje z wierzycielami, odroczenie, redukcja długów itp.

Dopiero wtedy, kiedy to wszystko nie wystarczy lub z pewnych względów jest już za późno (brak poduszki, wcześniejsze kłopoty) do rozważenia jest złożenie wniosku o restrukturyzację sądową (postępowanie układowe lub przyśpieszone układowe, postępowanie sanacyjne) lub ogłoszenie upadłości.